Tüm yurtta 19 Mayıs coşkusu
19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde bugün törenlerle kutlanıyor.

Başkentte 19 Mayıs törenleri bugün saat 07.00’de top atışı ile başladı. Saat 09.00’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer sivil ve askeri erkanı, Anıtkabir’e çıktı. Başbakan Tayyip Erdoğan gözündeki rahatsızlık nedeniyle Anıtkabir’deki törene katılmadı. Erdoğan’ın diğer törenlere de katılmayacağı bildirildi. Törenlerde Başbakan’ı, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek temsil ediyor

19 Mayıs kutlamaları, stadyumdaki törenle sürecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün saat 10.00’da şeref tribünündeki yerini almasının ardından törende ilk konuşmayı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yapacak.

Tören, bir öğrencinin gençler adına konuşmasıyla devam edecek. Öğrenci, gençlik adına bir şiir, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni ve Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı okuyacak. Daha sonra, Samsun’dan getirilen bayrak ve Selanik’ten getirilen bayrak ile toprak Cumhurbaşkanı Gül’e sunulacak.

Gençlik Marşı’nın söylenmesi ve seremoni tablosunun çözülümünün ardından Jandarma bando gösterisi yapacak. Türk Hava Kurumu’nun paraşütle atlama gösterilerinin ardından tören geçişi yapılacak.

Tören geçişinin tamamlanmasından sonra yer ve fon grubu gösterileri gerçekleştirilecek. Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e törenin bitişinin arzıyla sona erecek.

ÖNLEMLER
Akdeniz Caddesi ve Gençlik Caddesi, bugün tören süresince trafiğe kapalı olacak. Diğer taraftan, devlet kortejine dahil zevatın araçları Anıtkabir’e 1 nolu nizamiyeden (Tandoğan kapısı) törene katılacak; sivil ve askeri personel ile öğrenciler ise kimlik kontrolü ile yaya olarak 2 nolu nizamiyeden (Akdeniz caddesi kapısı) girecekler. Devlet erkanı ve törende görevli personel dışında, hiçbir şahıs araçlı olarak Anıtkabir’e alınmayacak.

Bununla birlikte kortejde yer almayan, mozole önündeki bayrak meydanında yer alacak sivil ve askeri personel, Anıtkabir’e saat 08.30’a kadar girişlerini tamamlayarak kendilerine ayrılmış bölümlerde yerlerini almış olacaklar. Törene katılacak bu grupta yer alanlar, yanlarında eş ve çocuklarını veya benzer ziyaretçi getirmeyecekler ve düzgün kıyafetli olacaklar.