İngiltere'den Türklere ilk izin!
20 Mayıs 2008 Salı 15:41
Türklerin Ankara Anlaşması'ndan gelen haklarına İngiltere kayıtsız kalamadı. Ve ilk başvuru kabul edildi. Bu karar emsal olacak!


Türkiye'den yapılan ilk oturma ve çalışma izni başvurusu, İngiltere'nin İstanbul'daki başkonsolosluğu tarafından kabul edildi. Başvuru Ankara Anlaşması'na dayalı olarak yapılmıştı. Bu sonuç binlerce Türk için emsal değeri taşıyacak.


ANKARA ANLAŞMASI NE SAĞLIYOR?Ankara Anlaşması bir Türk vatandaşının kendi ülkesinden AB üyesi bir ülkeye oturma ve çalışma izni başvurusu yapabilmesine olanak tanıyor. İngiltere'de iş kuracağını ispatlayan kişi bu Anlaşma gereğince hem oturma, hem de çalışma vizesi alabiliyor.
Gürbüz Sanatçı adlı Türk vatandaşı, Ankara Anlaşması'nı öne sürerek, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğuna başvurdu. İngiltere'den oturma ve çalışma izni istiyordu. Başvuru başkonsolosluk tarafından öncelikle “gerekli yönetmeliklerin hazır olmadığı” gerekçesiyle reddedildi. Ancak Sanatçı'nın avukatları Londra'da içişleri bakanlığıyla görüştüler ve gerekirse “Yüksek mahkeme nezdinde hak aranacağı' belirtilen yazışmaların sonucunda isteklerini kabul ettirdiler.

ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURUYA OLANAK SAĞLIYOR?
Kuddüs Avukatlık Bürosu yetkilileri Başarat Ali ve Muhammed Abdülkuddüs, Londra'da düzenledikleri basın toplantısında, geçen yıl Avrupa Adalet Divanı'nın “Tüm ve Darı” davaları olarak bilinen iki ayrı davada alınan kararların Ankara Anlaşması'nın Türk vatandaşlarına İngiltere ve diğer AB ülkelerine oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmalarına olanak sağladığını hatırlatırken, İngiltere içişleri bakanlığının bu kararı uygulamamakta direndiğine işaret etti.

7 KİŞİ İÇİN DAHA BAŞVURU YAPILDI?
Sanatçı'nın başvurusunun İstanbul başkonsolosluğu'na tanınan 14 günlük sürenin son gününde kabul edildiğini hatırlatan Kuddüs avukatlık bürosu yetkilileri, bunun ardından 7 Türk vatandaşı için daha aynı türde başvurular yaptıklarını, onlar için de halen yanıt beklendiğini hatırlattı.

Yetkililer, bu dosyalar için de sonuç alınamaması halinde aynı yolun izleneceğini, gerekirse Yüksek Mahkeme nezdinde hak aranacağını bildirdi.

BAŞVURULAR ASKIDA TUTULAMAYACAK
Avukat Muhammed Abdülkuddüs geçen hafta Gürbüz Sanatçı dosyasında alınan sonucun onbinlerce aynı durumdaki Türk'ü etkileyeceğini, hem İngiltere içinde, hem de Türkiye'den Ankara anlaşması çerçevesinde yapılacak başvuruların askıda tutulmasının önüne geçilmesine olanak sağlayacağını bildirdi.

Başarat Ali de “Türk vatandaşları AB ülkeleri içinde AB ile ortaklık hukukundan doğan ayrıcalıklı durumlarının farkında olmalı ve haklarını sonuna kadar kullanmalı” dedi.

Toplantıda konuşan Türkiye'nin İngiltere'deki Çalışma Ateşesi Ayşegül Yeşildağlar da Türkler'in AB ülkeleri içindeki ulusal mevzuatlar daraltılsa da Avrupa Birliği Ortaklık Hakları'nda geriye gidiş olmayacağını iyi bilmeleri gerektiğine dikkat çekti ve alınan sonucun önemli olduğunu vurguladı.


Haber Kaynağı: