Çin dün gece sokakta yattı
20 Mayıs 2008 Salı 11:45
Hükümet büyük bir artçı şok için uyardı, halk panik oldu; trafik kilitlendi, halk kenti terkedip kırsal alanlara koştu.


Çin'de depremin vurduğu Siçuan eyaletinde, hükümetin olası büyük bir artçı sarsıntıya dair uyarısının ardından on binlerce kişi evlerini terk etti.
Halk dün gece sokaklarda geceledi. Çok sayıda kişi de açık alanlarda vakit geçirdi. Hastaneler de televizyonlarda yayınlanan uyarının ardından hastalarını tahliye etmeye başladı.
7,9 büyüklüğündeki deprem 12 Mayıs'ta meydana gelmişti. Şu ana kadar depremde yaşamını yitiren, enkaz altında bulunan ve kayıp olan kişilerin sayısı 71 bini aşıyor.
Çin, dün depremin birinci haftasını geride bırakırken, ülkede üç gün sürecek bir yas başlamıştı. lkedeki yasın ilk gününde Ulusal Sismoloji Bürosu'ndan televizyon aracılığıyla iletilen bir mesaj, deprem bölgesinde paniğe yol açtı.
Büyük bir artçı sarsıntı beklendiğine dair bu mesajın yayılması ile beraber, yastık ve battaniyelerini yanlarına alan binlerce kişi evlerini terk ederek barınmak için daha güvenli alanlar aramaya başladı.
Trafik kilitlendi
Siçuan eyaletinin başkenti olan Çengdu'daki ana yollarda tarım alanlarına doğru yol almaya çalışan halk nedeniyle trafik tamamen kilitlendi.
Depremin merkez üssüne yakın olan Beyçuan kentinde oturanların tamamı da Cumartesi günü gelen sel uyarısı nedeniyle yüksek yerlere ulaşmak için kenti terk etmişti.
Şu ana kadar onlarca artçı sarsıntı meydana gelmiş durumda. Bunların 23'ünün şiddetinin ise 5'in üzerinde olduğu açıklandı. En şiddetli artçı sarsıntının büyüklüğü ise 6,1 olarak ölçüldü. (BBC)

internethaber