'İsrail-Suriye görüşmelerinde ortak bir zemin oluşturuldu'
YAZDIR | YOLLA
22/05/2008

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye’nin arabuluculuğunda İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı barış görüşmelerinde ortak bir zemin oluşturulduğunu ve tarafların tatmin olduğunu belirtti. Babacan, görüşmelerin bundan sonra da periyodik olarak devam edeceğini söyledi
ANKARA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye’nin arabuluculuğunda İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerinde ortak bir zemin oluşturulduğunu ve tarafların tatmin olduğunu belirtti. Babacan görüşmelerin bundan sonra da periyodik olarak devam edeceğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Babacan resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Burkina Faso Dışişleri ve Bölgesel İşbirliği Bakanı Djibrill Yipene Bassole ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Babacan, gazetecilerin İsrail ve Suriye heyetleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen dolaylı barış görüşmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Görüşmelerde ortak bir zemin oluşturulduğunu ve tarafların tatmin olduğunu belirten Babacan, görüşmelerin bir süre daha Türkiye üzerinden yürüyeceğini ve iki ülke yetkililerinin şu aşamada doğrudan bir araya gelmeyeceğini kaydetti. Babacan, “İki ülkenin bir masada görüşebilmesi bu görüşmelerin ardından alınacak olumlu sonuçların ardından gerçekleşebilir. Biz Türkiye olarak bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
'Her iki taraf da Türkiye'yi önemsiyor'
Türkiye’nin işin içinde olmasını her iki tarafın da önemsediğini söyleyen Babacan, görüşmelerin bundan sonra da periyodik olarak devam edeceğini belirtti. Babacan görüşmelerin içeriğinin sorulması üzerine, detayları kamuoyu önünde konuşmanın sürece zarar vereceğini ve bu konuda da tarafların ortak görüşü olduğunu ifade etti. Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak’a bir resmi ziyaret gerçekleştireceği iddilarına ilişkin olarak da şöyle konuştu:
“Son bir yıl içinde Irak Başbakanı iki kez, Irak cumhurbaşkanı bir kez Türkiye’ye geldi. Önümüzdeki dönemde de karşılıklı görüşmeler devam edecek. Başbakan’ın olası ziyaretiyle ilgili kesinleşmiş bir tarih, program söz konusu değil."
Babacan, Haziran’ın ilk haftasında ABD’ye gerçekleştireceği ziyarette ise, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konuların ele alınacağını belirtti. (anka)