Dünyanın gözü Irak’taki çocuk tutsaklarda
(Temsili fotoğraf)
YAZDIR | YOLLA
22/05/2008

İnsan Haklarını İzleme Örgütü, çocukların avukatlarla görüştürülmesini istedi. Örgüt, çocukların ana gözaltı merkezlerine gönderilmeden önce askeri birimlerce günlerce ya da haftalarca sorgulandığını bildirdi
BAĞDAT - İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Irak’ta Amerikan güçlerinin elinde tutsak olan yüzlerce çocuğun hemen avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmesi ve davalarının bağımsız bir adli organ tarafından gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Örgüt, Amerikan askeri yetkililerin 12 mayıs itibariyle 512 çocuğu güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle gözetim altında tuttuğunu duyurdu. Açıklamada, Irak savaşının başladığı mart 2003’ten bu yana ABD’nin Irak’ta, 10 yaşına kadar olanlar dahil 2400 çocuğu gözaltına aldığı belirtildi.
Atanan avukatlar çocuk hakları konusunda bilgisiz
Çocukların ana gözaltı merkezlerine gönderilmeden önce bazen askeri birimler tarafından günlerce ya da haftalarca sorgulandığı belirtilen açıklamada, ABD’nin hızla bu çocukların avukatlarla görüşmesine izin vermesi ve gözaltı durumlarının bağımsız bir adli kurum tarafından gözden geçirilmesi istendi. ABD’nin 6 aylık gözetim süresinde her çocuğa bir askeri "avukat" atadığı belirtilen açıklamada, ancak bu kişilerin ne çocuk mahkemeleri ne de çocuk gelişimi konusunda eğitimli olmadığı belirtildi.
1 yıldan fazladır gözaltındalar
İzleme Örgütü, ABD’nin 1 yıldan fazladır gözetim altında tuttuğu tüm çocukları bırakmasını, çok küçük ve savunmasız olanların gözaltındaki diğer kişilerden ayrılmasını ve Birleşmiş Milletler ile diğer uluslararası bağımsız gözlemcilerin ABD’nin gözetimi altındaki bu çocuklara ulaşmasına izin vermesini istedi. (aa)