+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Başbayanları küstüren diyalog

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Başbayanları küstüren diyalog Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  -Sєνgi Eмєк İѕтєя -- XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  ::...::KaLbİmİn DeRiNLiKLeRi::..::
  Mesajlar
  13.538
  Blog Yazıları
  62
  Tecrübe Puanı
  107375310

  :okur: Başbayanları küstüren diyalog


  Başbayanları küstüren diyalog
  23 Mayıs 2008 Cuma 13:00
  İşte Başbayanlar Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan arasında soğuk rüzgarlara neden olan diyalog;


  Bir Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı olursa, first lady olmayı bekleyen Başbakan eşi ne hisseder? Bu sorunun cevabını merak etmedik hiç. Çünkü cevap kendiliğinden, hem de kısa sürede geldi. Zirvede bir süredir sıkıntı var. Türbanın ve İslami ideolojinin birleştirdiği kadınları, şimdi kırmızı halılı köşk ayırdı. Öyle ki çıkan dedikodulara cevap vermek için bir araya gelip poz vermek zorunda kaldılar.

  Adının açıklanmasını istemeyen ve o gün orada bulunan AK Parti yöneticisi, aşağıdaki konuşmanın 24 Nisan 2007'den birkaç gün sonra yani Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilmesinin hemen ardından İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki bir odada gerçekleştiğini belirtiyor.

  İşte Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan arasında iplari koparan o diyalog....

  "HER ÖNERİ KABUL EDİLMEZ DEĞİL Mİ?"

  Odadaki bir kadın: Hayrünnisa Hanım hayırlı olsun. İnşallah tamamına erer.

  Emine Erdoğan: Gerçekten sürpriz oldu.

  Hayrünnisa Gül: Evet. Bilmiyordum. Benim için de sürpriz oldu.

  Emine Erdoğan: Genelde anormal olanlar beklenmez. Sizlerin de beklediği Recep Bey’in aday olmasıydı, öyle değil mi?

  Odadaki kadınlardan biri: Ama Sayın Başbakan aday gösterdi…

  Emine Erdoğan: Elbette, ama her öneri kabul edilmez, değil mi?

  Hayrünnisa Gül: Emine Hanım hayrola, bir sorun mu var?

  Emine Erdoğan: Recep Bey adaylıkta ısrar etmeliydi. Siyasi geleneklere göre başbakan varken bakan aday olmalı mı? Recep Bey bazı dengeleri gözeterek adaylık teklifinde bulunabilir... Yoksa önce dengeler bozuldu, sonra da denge bunu gerektiriyor mu denildi?

  Hayrünnisa Gül: Öyle şey olur mu? Yılların dostluğu bunu gerektirir mi?

  Emine Erdoğan: Yılların dostluğu benim dediğime gelmeliydi. Evet, bir kırgınlığım var. Ama yanlış anlaşılmasın, biz bir aileyiz…

  Emine Erdoğan’ın bu çıkışında etkili olan neydi? Bazı çevrelere göre, türbanlı bir kadın, ilk ve son kez Çankaya Köşkü’ne çıkıyordu. Yani Emine Hanım da artık köşke çıkamayacağının ve bu fırsatı kaçırdığının farkındaydı. Onu asıl öfkelendiren, kendisini başbakanlığa taşıyan kaderin, macerayı burada kesecek olmasıydı.

  ERKEKLER DE KÜS MÜ?

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün küslüğünün temelinde, Çankaya savaşının yattığı ileri sürülüyor. Hatta bu nedenle Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül’ün bile birbirlerine kırgın oldukları haberleri basında yer aldı. Hatta Mart 2008 başından mayısın ilk haftasına kadar, yaklaşık 37 gün, her ikisi de Ankara’da olmasına karşın, hiç bir araya gelmedikleri konu edilmişti.

  Ankara kulislerine göre Başbakan, Cumhurbaşkanı’na kızgınlığını şu cümlelerle özetliyor: “Kapatılma davasının gerçek gerekçesi, Abdullah Bey’in Cumhurbaşkanlığı adaylığındaki ısrarı ve aday olup Çankaya’ya çıkmasıdır. Biz Abdullah Bey’i her şeyi göze alarak ve her şeyi göğüsleyerek Köşk’e çıkartırken; o, kendisinin sebep olduğu kapatılma davası olayının daha başlangıcında bizi terk ederek, ‘Herkes bir adım geri atsın’ diyen malum koalisyona dâhil oldu ve bizi can evimizden vurdu.”

  ARAYI ÇANKAYA AÇTI

  Gül ve Erdoğan çiftinin arasının açılmasının temelinde, Çankaya savaşının yattığı biliniyor.

  Peki, ama neden?

  Öyle ya, Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanlığı’na ‘kardeşim’ diyerek aday gösteren Recep Tayyip Erdoğan’dı. O halde ne oldu da araları açıldı?
  İddialar şu yönde: Aslında Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olmak istiyordu. Emine Erdoğan da bu düşünceyi destekliyordu.

  Ancak ‘tek adam’, diktatör’ yaftasından kurtulmak için partinin nabzını tutmaya karar verdi. Gruplar halinde görüştüğü milletvekillerinden genelde ‘siz bilirsiniz’ yanıtını aldı. Ama sıra; Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener gibi partinin temel taşlarına geldiğinde işin rengi değişmeye başladı. Çünkü Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı olmak istediğini dile getirdi.
  ABDULLAH GÜL: SIRA BENDE

  İşte asıl sıkıntı bu noktadan sonra başladı. Bu istekten vazgeçmesi yönünde kendisiyle görüşen isimlere şu yanıtı verdi: “Bu partinin hayata geçmesindeki çabam yadsınamaz. Recep Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olduğu dönemde de üzerime düşeni yaptım. Başbakanlık koltuğunu bıraktım. En kritik makam olan Dışişlerini üstlendim. Her zaman yanında oldum. Ama sıra bende...”
  ABDULLAH GÜL'ÜN İNADINI KIRAMADI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinin ardından farklı bir politika izlemeye başladı. Çünkü Cumhuriyet Mitingleri, erken genel seçim süreci ülkeyi oldukça germişti. İlk sınav TBMM Başkanlığı için verilecekti. ‘Uzlaşma’ çağrılarının yapıldığı bir dönemdi. Hiç beklenmeyen bir aday çıkarıldı. Köksal Toptan, Bülent Arınç’ın ardından Meclis Başkanı seçildi. Sıra Cumhurbaşkanı’nı belirlemeye gelmişti. Erdoğan, Gül ile bir kez daha görüştü. Cumhurbaşkanlığı mak****** TBMM Başkanlığı’nda olduğu gibi ‘ortada bir ismi’ aday göstermeyi teklif etti. Ancak Abdullah Gül’ün inadını kıramadı.

  Erdoğan, Gül ile bir kez daha görüştü.

  Cumhurbaşkanlığı mak****** TBMM Başkanlığı’nda olduğu gibi ‘ortada bir ismi’ aday göstermeyi teklif etti. Ancak Abdullah Gül’ün inadını kıramadı.

  “ASIL FIRST LADY BENİM”

  Bu gelişmelere Emine Erdoğan da çok kızıyordu. Öyle ya, o güne kadar, en azından AKP içinde, tek first lady oydu. Çünkü tek ve değişmez lider eşi Recep Tayyip Erdoğan’dı. Ama şimdi hükümetin bir bakanı, bir numaralı koltuğa oturmaya hazırlanıyordu. Eşi de first lady olacaktı. Onu tanıyanlara göre Emine Erdoğan kadınsal bir refleks gösterdi. Hayrünnisa Gül ile kendisini kıyasladı…
  İLK ÖRNEK 30 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

  Bayan Gül, eşinin Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ‘zaferle çıkmış komutan’ edasıyla hareket etmeye başladı; Emine Hanım’la arayı düzeltmeye hiç de gayret etmedi. Nitekim bunun en somut örneği, 2007’deki 30 Ekim resepsiyonunda yaşandı. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı sıfatıyla Çankaya Köşk’ünde verdiği ilk davet, 30 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ydı.
  ERDOĞAN YALNIZ KATILDI

  Ancak Köşk’e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yalnız katıldı. Hayrünnisa Hanım, elini sıktığı Başbakan’a, “Emine Hanım nerede?” diye sordu. Erdoğan ellerini iki yana açıp başını bir omzunun üzerine doğru eğmekle yetindi. Gazetecilerin aynı yöndeki sorularına ise, “Sizi yormak istemedik” dedi.
  BİZZAT DAVET ETMESİ GEREKİRDİ

  Kimilerine göre Emine Erdoğan’ın Köşk’e çıkmamasının nedeni, basının iki türbanlı first lady’ye yöneleceği korkusuydu. Ama başka bir kaynağa göre Emine Hanım, 30 Ekim gecesi Köşk’e gitmeme nedenini çevresine söyle anlattı: “Hayrünnisa benden 10 yaş küçük. Yıllarca ben başbakan, o bakan eşiydi. Bu, Hayrünnisa’nın Cumhurbaşkanı eşi sıfatıyla Köşk’teki ilk davetiydi. Saygı kuralları gereği evime gelip beni bizzat davet etmesi gerekirdi. En azından bir telefon açabilirdi. Hayrünnisa bunu yapmadı. Ben de alındım ve o davete katılmadım.”

  ZEYNEP BABACAN FAKTÖRÜ

  Bugüne kadar Ali Babacan’ın Abdullah Gül’e yakın olduğu, hatta Gül’ün kontenjanından bakanlık koltuğuna oturduğu ileri sürülüyordu. Ama iddialara göre Anayasa Mahkemesi’ne açılan AKP’ye kapatma davasının ardından tüm dengeler değişti. Son aylarda Abdullah Gül, Ali Babacan ile görüşmüyor. Yurtdışı gezilerinde bile davet etmiyor.
  BABACAN ERDOĞAN YAKINLAŞMASI

  Bu süreçte Babacan, Erdoğan ile yakınlaştı. Zaten AKP’nin kapatılması ve Erdoğan’a siyasi yasak getirilmesi durumunda, partinin Ali Babacan’a emanet edileceği konuşuluyordu. Hatta son zamanlarda eşi Zeynep Babacan, sürekli Sümeyye Erdoğan ile birlikte. Doğal olarak Zeynep Hanım, Emine Hanım’la da yakınlaşıyor. TED Ankara Koleji mezunu olan Zeynep Babacan’ın lise yıllarında değil ama bugün türbanlı olması, siyasi ikbal nedeniyle diye yorumlanıyor.

  Ekim 2007’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile eşi Esma Esad, Türkiye’yi ziyaret etti.

  Cumhurbaşkanı Gül, Esad onuruna Çankaya Köşkü’nde ‘eşsiz’ yemek verirken, aynı saatlerde Hayrünnisa Gül, Esma Esad’ı Dışişleri Konutu’ndaki yemekli toplantıda ağırladı. Emine Erdoğan bu yemeğe de katılmadı. Daha sonra Ankara ve İstanbul’daki ziyaretlerinde Esma Esad’a eşlik etti. Aynı yöntemi Kraliçe II. Elizabeth’in ziyaretinde de uyguladı. Çankaya Köşkü’nde Kraliçe için verilen resepsiyona gitmeyen Emine Hanım, Kraliçe Elizabeth’in doğum günü şerefine İngiliz Sefareti’nde yapılan partiye katıldı.

  İKİNCİ BARIŞ ZİRVESİ

  Emine Erdoğan, peş peşe Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu ve Beşar Esad geldiğinde Köşk’e çıkmayınca, ‘küsler’ haberleri yoğunlaşmış, bunun üzerine Ocak 2008’de Dışişleri Konutu’nda bir araya gelinmişti. Elbette bu buluşma, ‘First Lady'ler Barıştı’ başlığıyla gazete sayfalarında yer almıştı.
  DÜŞMAN ÇATLATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

  Benzer bir buluşma, geçen hafta da gerçekleşti. Kraliçe II. Elizabeth onuruna verilen resepsiyona katılmadığı için ‘küsler’ yaftası iyice üzerlerine yapışan Gül ile Erdoğan, ‘düşman çatlatmak’ için yine bir araya geldi. Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fisher’in Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret nedeniyle Hayrünnisa Hanım, Bayan Margit Fisher onuruna Dışişleri Bakanlığı resmi konutunda bir çay daveti verdi. Bu davete, Emine Erdoğan da katıldı.
  KISKANANLAR ÇATLASIN

  Ancak bu sürpriz buluşmanın siyasi olduğu ileri sürülüyor. Kaldı ki AKP’ye yakınlığıyla bilinen Canan Barlas, geçen günlerde bir internet sitesinde yazdığı yazıda, ‘Kıskananlar Çatlasın’ başlığıyla, bir araya geleceklerini ve basına birlikte poz vereceklerini yazmıştı.

  Bu, ilk barışma yemeği değildi. Daha önce de tekrarlanmış ancak kara kedi, iki first lady’nin arasından çıkmamaya kararlı görünüyordu. Bugün de bunun, aslında bir barışma yemeği olmadığı konuşuluyor. AKP’nin zor geçen bugünlerinde, bir de first lady’lerin yerel seçimler öncesinde puan kaybettirmemesi için organize edildiği belirtiliyor. Bakalım başbayanın fendi, first lady’yi yenecek mi?

  internethaber

 2. #2
  Paylaşimci Üye DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL Baktabul'un Çılgını DuSe LaL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  1.057
  Tecrübe Puanı
  19013137

  Tanımlı Ce: Başbayanları küstüren diyalog

  banane yaa kusmuslerse kussunler...

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Şoke eden diyalog!
  By кıνıяcıк in forum Galatasaray
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-10-2011, 22:15
 2. İşte o diyalog!
  By eJhem in forum Besiktas
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-10-2009, 17:56
 3. İlginç Diyalog
  By KOSOVALI in forum Komik Yazılar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-09-2009, 01:02
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-10-2009, 15:44
 5. vekillerden komik diyalog
  By alien_ware in forum Komik Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-11-2008, 23:31

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375