Kartel hakaretleri Sav'ma peşinde!


Hz. Muhammed hakkında saygısızca ifadeler kullanan ve 10 gün ortadan kaybolan Önder Sav'ın imdadına dinleme iddiası ve gelişmelere kulak tıkayan kartel medyası yetişti. 29 Mayıs 2008 09:15Hacca gitmek isteyen Mustafa Ünal isimli bir vatandaşa 'Boşver Araplar'a para kaptırma' diyen, Peygamber Efendimiz hakkında saygısızca ifadeler sarfeden ve 10 gün ortan kaybolan CHP'li Önder Sav'ın dinlendiğinin iddia edilmesi soru işaretlerine neden oldu.

Sav, Elmadağ'da Mustafa Ünal'la “Hacca gidip Araplara para mı kazandıracaksın” demişti

Ankara'nın Elmadağ ilçesinde hacca gitmek isteyen Mustafa Ünal isimli bir vatandaşa söylediği sözler nedeniyle 10 gündür halkın içine çıkamayan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın imdadına dinleme iddiaları yetişti. Sav ile eski Bolu Valisi Ali Serindağ arasında yapılan görüşmenin ayrıntılarının Vakit gazetesine yansıması CHP'nin 'Genel Merkezimiz dinleniyor' iddialarını ortaya koymasına neden oldu. Sav'ın Peygamber Efendimiz hakkında sarrfettiği saygısızca ifadeleri gözardı eden Doğan Grubu medyası da durumdan vazife çıkartarak, Sav'ı aklama haberlerini manşetlerine taşıdı.
ÖNDER SAV NE DEMİŞTİ? VİDEO
CHP Genel Sekreteri Önder Sav bir partilinin hacca gitme arzusuna alaycı bir üslupla, "Boş ver, Araplara para kaptırma. Muhammed belki seni bırakmaz..." diye karşılık verdi....
DEVAMI İÇİN
Olayın nasıl meydana geldiği belirsizliğini korurken, bu durum en çok 10 gündür kamuoyuna çıkamayan Sav'ın işine yaradı. CHP'li yöneticiler durumu fırsat bilerek, yaptıkları açıklamalarla Sav'ın hakaretlerini ikinci plana atmaya çalıştılar.

DİN BİZİM, DEVLET BİZİM

Önder Sav, hacca gitmek isteyen Mustafa Ünal isimli vatandaşa “Boşver Araplara para mı kazandıracaksın. Gidersen bakarsın Muhammet seni bırakmaz” demişti. Olayın ardından büyük tepki olan Sav 10 gün ortalıktan kaybolmuştu. Kamuoyundaki özür beklentilerine kulak tıkayan CHP yönetimi de konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Bu olayların CHP'nin daha bir ay önce yuptığı kurultayda, “Çekil aradan. Din bizim, devlet bizim, millet bizim' sloganını kullanmasının ardında meydana gelmesi CHP tabanında büyük rahatsızlığa neden olmuştu. Çeşitli illerde 50 yıllık CHP'liler olaya tepkilerinden dolayı partilerinden istifa etmişti.

NEDEN SAVCILIĞA GİDİLMEDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat CHP'nin telekulak iddiaları ile ilgili olarak “Sayın Baykal akla ziyan açıklamalarıyla kamuoyunun karşısına çıkıyor. Bir parti olarak hiçbir zaman kimseyi dinleme ihtiyacı duymadık ve duymayız” dedi. Fırat; dinleyenin devlet güvenlik güçleri olduğunu söyleyen Baykal'a “Ellerinde belge ve delil olduğunu düşünüyoruz. Konu suç olmasına rağmen konunun neden savcılıklara ulaştırılmadığı merak konusudur” dedi.

Mahkemeye başvururlarsa kaynağı açıklarız

Vakit Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Serdar Arseven, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile eski Bolu Valisi arasında geçen konuşmayı nasıl elde ettiğine ilişkin soruları cevapladı. Önemli olanın konuşmanın içeriği olduğunu aktaran Arseven, konuşmanın içeriğini nasıl elde ettiğine ilişkin olarak ise “Bunu Önder Sav düşünsün, etrafına baksın” ifadelerini kullandı. Konuşmaya ilişkin bilginin CHP'den geldiğini ima eden Arseven, Vakit'teki köşesinde ise “Görüşme kayıtlarını tarafımıza ulaştıran CHP'li dostlarımıza teşekkür ederim” diye yazdı. Arseven, şöyle konuştu: “İşin aslı varken teferruatını tartışmamak gerekir.”

Olayı Meclis gündemine taşıyacağız

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Önder Sav'ın makamında yaptığı özel görüşmenin, “Noktasına, virgülüne kadar aynen yayınlandığını” belirterek, Anayasa ve içtüzüğün verdiği olanakları kullanıp, olayı, “ya gensoru ya da Meclis soruşturması biçimde Meclis gündemine getireceklerini” söyledi.

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek de partisinin MYK toplantısının ardından, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Hassasiyetlerinin CHP'nin dinlenmesinden değil, haberleşme özgürlüğüne ve özel yaşama müdahalenin doğal hale gelmesinden kaynaklandığını kaydeden Özyürek, teknik dinleme araçlarının sadece emniyet istihbaratında bulunduğunu iddia etti. Yeni Şafak