15-20 Bin Uzman Erbaş Alınacak
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, uzman erbaş alımıyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 33 bin uzman erbaş sayısının 15-20 bin alımla yaklaşık 60 bine ulaşacağını söyledi. Gönül, terörle mücadele için komando olarak alınan uzman erbaşların görevlerinden ayrıldıktan sonra devletin başka kurumlarında sınavsız görev yapma imkanları bulunduğunu bildirdi.

TBMM Milli Savunma Komisyonunda, sporcular ile yüksek lisans ve doktora yapanların tecil yaşını uzatan yasa teklifi görüşüldü. MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi, terörle mücadele amacıyla komando olarak alınan uzman erbaşların asgari 4 yıl fiili hizmet sürelerinden sonra kuvvet ve sınıf değiştirebildiğine işaret ederek, "Bu imkan 60 bin uzman erbaşa getirilemez mi?" diye sordu.

Milli Savunma Bakanı Gönül, uzman erbaş sayısının 33 bin olduğunu, 15-20 bin daha alınacağını ve sayının 60 bine ulaşacağını bildirdi. Terörle mücadelede mecburi askerlik hizmeti yapan gençlerin kullanılmasının kamuoyu bakımından eleştiri konusu olduğunu belirten Gönül, bunun giderilmeye çalışıldığını söyledi. Gönül, yapılan düzenlemeyle komuta kademesine hareket serbestisi verildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bunlar, genç yaşlarında belli yerlerde, sonrasında ise daha uygun yerlere nakledilecek. Böylece kendi içerisinde hareket serbestisi olacak, yaşına ihtisasına ve ailevi durumuna göre istihdam edilecek. Tabii bunlar için bir imkan daha var. Bunlar uzmanlıktan ayrıldıktan sonra, yani askerlikten ayrıldıktan sonra gene devlet onu bırakmıyor. Devletin başka bir kurumunda sivil olarak, imtihansız göreve girme şansı getiriliyor. Böylece gençliğinde cephede, biraz kıdem kazanınca karargahta ihtisasına uygun başka bir yerde ama tamamen askerlikten ayrıldıktan sonra da devletin başka kurumlarında görev alarak, hayatını, gençliğinde sarf ettiği enerji ve fedakarlıklara uygun şekilde idame ettirme imkanını elde etmiş olacak."

"NEDEN 40 DEĞİL?"

MHP Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu, bakanlığı döneminde tecil yaşının 33’e çıkardıklarını hatırlatarak, "Demek ki 33 de kafi gelmiyor. Şimdi akademik personel için 35, sporcular için 38 yaş sınırı getiriliyor. Peki ama niye 40 değil de 38?" dedi. AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Büyükakkaşlar da akademik personelin askerlik tecil şartının sporcularda olduğu gibi 38 yaşına çıkarılıp çıkarılamayacağını sordu.

Soruları yanıtlayan Bakan Gönül, geçmişte tıpta uzmanlığın tıp fakültesi mezuniyetinin hemen arkasından yapılırken zaman içinde bunun daha geç yıllara kaydığını söyledi. Tıpta uzmanlık yapanlar için askerliği 33 yaşına kadar tecil imkanının artık yeterli gelmediğini anlatan Gönül, bu nedenle 35’e kadar uzatılmasının öngörüldüğünü kaydetti. Gönül, "Bu konuyu Sağlık Bakanlığı ile de görüştük. Kendileri, askerlikten sonra da uzmanlık hakkının ziyan olmaması hakkı getirileceğini söylediler. Zaman içinde ihtiyaca yanıt vermezse yeni bir düzenleme yapılabilir" dedi.

aktifhaber