'Çikolataya gerek yok, kurbağa yeriz!'


Kasırga felaketiyle sarsılan Myanmar'da cunta yönetimi 150 milyon dolarlık yardıma böyle tepki gösterdi

30.05.2008 11:48
Myanmar’ın bir bölümünü 2 ve 3 Mayıs’ta yerle bir eden Nergis kasırgasının yaralarını sarmak için 11 milyar dolar gerekirken, uluslararası toplumun sadece 150 milyon dolar yardım sözü vermesi ülke yönetimindeki generalleri kızdırdı.
Cunta yönetiminin resmi yayın organı New Light of Myanmar’da yer alan bir haberde, Myanmar halkının uluslararası toplumun “çikolatalarına ihtiyacı olmadığı, felaketzedelerin kurbağa yiyerek de hayatta kalmayı başaracağı” ifadesi kullanıldı. Haberde, kasırgadan en çok etkilenen İrravadi Deltası sakinlerinin “uluslararası toplumun çikolatalarını alamasalar da” kendi kendilerine hayatta kalmayı başarabilecekleri” de belirtildi.
Ülkenin yeniden imarı için 11 milyar dolar gibi bir para gerekirken, bağışçıların sadece 150 milyon dolarlık taahhütte bulunduğu vurgulanan haberde, “Myanmar halkı böyle doğal afetlerden sonra uluslararası yardım olmadan da yeniden ayağa kalkmaya muktedirdir. Felakete uğrayan bölgelerdeki halk kolayca balık bulabilir, ayrıca Muson başlangıcında olduğumuz şu günlerde yenebilecek türden tombul kurbağalardan bol bol mevcut” denildi.

Dünya Bankası, 20 Mayıs açıklamasında Myanmar’a para yardımı yapamayacağını duyurmuştu.
AA