Yasa Dışı "Dev-Yol" örgütü davasında karar ( Yasa Dışı "Dev-Yol" örgütü )
İstanbul'da, yasa dışı "Dev-Yol" örgütü adına 1995-1996 yıllarında, "adam öldürmek" ve "soygun" gibi çeşitli suçlara ilişkin yargılanan 44 sanıktan 3'ü ağırlaştırılmış müebbet, 7'si de müebbet hapis cezasına çarptırıldı
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılanan sanıklar Tonguç Ok, Necip Baysal ve Önder Çarkçı getirildi. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.


Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların 1995 ile 1996 yılları arasında, 2 ayrı PTT'nin soyulması ve 5 kuyumcu soygunu ile Üstün Doğan'ın öldürülmesi olaylarına karıştıklarını bildirdi.
Mahkeme heyeti daha sonra sanıklardan Önder Çarkçı, Necip Baysal ve Tonguç Ok'a, eski TCK'nın "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçunu düzenleyen 146. maddesi uyarınca "ağırlaştırılmış müebbet", Mehmet Akif Mücek, Veysel Aktaş, Dursun Yaman, Aytaç Atilla, Mehmet Bedri Büyüktaş, Murat Tarı ve Süleyman Karagülle'ye de cezalarında indirim yaparak, aynı suçtan "müebbet hapis" cezası verdi.
"Adam öldürmek", "Gasp" ve "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek"le suçlanan diğer sanıklardan Faruk Saymaz, Adnan Aksaray ve Lezgin Aksaray'ın, "suçun sabit olmaması" nedeniyle beraatına karar veren mahkeme heyeti, avukatı gelmeyen Metin Kahraman hakkındaki dosyanın ise ayrılmasını kararlaştırdı.
Mahkeme heyeti, "yasa dışı örgütün yöneticiliğini yapmak, bu örgüte üye olmak, yardım ve yataklık etmek"suçlarından haklarında dava açılan 30 sanık hakkındaki davanın ise 10 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu için ortadan kaldırılmasına hükmetti.
A.A