Yves Saint Laurent'in öldü
Moda dünyasının 20. yüzyılda yetişen önemli isimlerinden Yves Saint Laurent'in öldüğü bildirildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesinden, Pierre-Berge-Saint Laurent Vakfından yapılan açıklamaya dayanılarak verilen haberde, 21 yaşında Dior Sarayının baş tasarımcılığına gelerek moda dünyasının bir anda çehresini değiştiren Laurent'ın, Fransa'nın başkenti Paris'te 71 yaşında öldüğü belirtildi.

Haberde, moda kralı olarak anılan Laurent'ın eski iş ortağı ve şahsi dostu Pierre Berge'nin, ünlü modacının uzun süren bir hastalık döneminin ardından evinde öldüğünü söylediği, ancak hastalığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi vermediği kaydedildi.

Cezayir'in Fransa ait olduğu dönemlerdeki kenti Oran'da, 1937'de dünyaya gelen Laurent, 18 yaşındayken kazandığı bir giysi tasarımı yarışması nedeniyle modacı Christian Dior'un ilgisini çekti.

Dior'un 3 yıl sonra ölmesi üzerine ünlü modacının yerini alan Laurent, tasarladığı zarif, seksi ve kadının toplumda kendine daha fazla güvenen rolünü açığa çıkaran giysi tasarımlarıyla tanındı. Hayatının büyük bir bölümünde çeşitli ruh ve beden hastalıklarıyla boğuşan modacının, hastalığı nedeniyle özel giysi tasarımcılığından 2002'de emekliye ayrılmak zorunda kaldığı biliniyor.


Kaynak: sabah.com.tr