Mossad ajanı bakan
02 Haziran 2008 Pazartesi 11:17
İsrail Dışişleri Bakanı Livni, Mossad ajanlığı yapmış. Paris'deki ajanlık günlerinde oldukça aktifmiş.


İsrail'in yeni başbakanı olması beklenen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad'ın 1980'li yılların başında yurtdışında Filistinli eylemcilere yönelik suikastler düzenlediği sırada Paris'te ajan olarak görev yaptığı ortaya çıktı.

İngiliz Sunday Times gazetesi, İsrailli Bakanın eski görev arkadaşlarına dayandırarak verdiği haberinde, Livni'nin, 21 Ağustos 1983'te Atina'da Filistin Kurtuluş Ordusu liderlerinden birine yönelik suikast düzenlendiği sırada aktif görevde olduğunu yazdı. Ancak gazeteye konuşan kaynaklar, Filistinli Memun Meraiş'in aracının yanındaki motosikletli iki genç tarafından öldürüldüğü suikastte Livni'nin doğrudan görev almadığını ancak Mossad'daki görevinin bir sıra olarak kaldığını kaydetti.

Olaydan kısa bir süre sonra Livni'nin, hukuk tahsilini tamamlamak için istifa ederek İsrail'e döndüğü belirtildi.

Times'a göre, ordudan ayrıldıktan sonra Mossad'a katılan Livni, Paris'te göreve başladı ve hedefteki Filistinli eylemcilerin tasfiyesi amacıyla bütün Avrupa'yı dolaştı. Gazeteye konuşan bir meslektaşı, 'Tzipi ofis kızı değildi. IQ seviyesi 150 olan hayli zeki bir kadındı. Avrupa başkentlerinde çoğunluğu eski komandolardan oluşan ajanlarla Arap teröristlerin ortadan kaldırılması için çalıştı' dedi.

Livni'nin Mossad'daki yılları hakkında hiç konuşmadığını belirten Times, üstlendiği görevin mahiyetine dair Avrupa görevlerinde Livni'nin kadın partneri olan Mira Gal'ın açıklamalarına yer verdi. Mira, 'Şayet bir hata yapsaydım sonuç tutuklanma ve İsrail açısından da feci siyasi neticelere yol açardı' dedi.

internethaber