Bu pazar seçim olsa!
02 Haziran 2008 Pazartesi 12:13
"Bu pazar seçim olsa" diye halka soruldu. Alınan cevaplarda CHP'ye, daha doğrusu Baykal'a gösterilen tepki dikkat çekici. İşte sonuçlar...


Metropol Araştırma Şirketi 26 ilde, 24-27 Nisan tarihleri arasında, toplam bin 205 kişi ile telefonla görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçları belli oldu. Buna göre bugün seçim olsa Ak Parti'nin oyu yüzde 44, 6 oldu... Baykal gitsin diyenlerin oranı ise yüzde 72,9...
BUGÜN SEÇİM OLSA

Katılımcılara, bugün seçim olsa hangi partiye oy vereceği de soruldu. Buna göre, kararsızlar ve sandığa tepki gösterenler dağıtılmaksızın ortaya çıkan durum şöyle:
AK PARTİ % 44,6
CHP % 12
MHP % 6.6

YÜZDE 70 'BAYKAL GİTSİN' DİYOR
Deniz Baykal’ın yeniden CHP Genel Başkanı seçilmesine halkın yüzde 72,9’u karşı çıkarken, yüzde 17,8’i olumlu karşıladı.
22 Temmuz seçimlerinde CHP-DSP ittifakına oy veren partililerin yüzde 65,9’u da yine Baykal’ın yeniden lider seçilmesine olumsuz bakıyor. Destekleyenlerin oranı ise sadece yüzde 29.7.

KAPATMAYA CHP’LİLER DE KARŞI

Araştırmaya katılanların yüzde 65,6’sı AK Parti’ye karşı açılan kapatma davasına tepkili. Yüzde 27’lik bir kesim ise davaya destek veriyor. AK Parti, kendi seçmenlerinin yanı sıra diğer partililerden de bu konuda destek görüyor. AK Parti’nin kapatılmasına tepki gösteren CHP’lilerin oranı da yüzde 21,4’ü buldu.

EN BEĞENİLEN LİDER

Ankette, en çok beğenilen lider olarak ise yüzde 26.5 ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk sırayı aldı. Erdoğan’ı, yüzde 12.5 oranıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül izledi. CHP lideri Deniz Baykal’ın beğenilme oranı ise yüzde 3.2’de kaldı.

internethaber