İşkence protestosunu 301 çarptı
YAZDIR | YOLLA
04/06/2008
İSMAİL SAYMAZ (Arşivi)
İzmir'de üç gencin işkenceye uğradığını iddia eden bir grup karakol önünde gösteri yaptı. Grup olaysız dağıldı. Bir süre sonra ellerine bir tebligat ulaştı: Hakkınızda 301'den soruşturma başlatılmıştır
İSTANBUL - Tartışmalı 301. maddenin garip uygulamalarına her gün bir yenisi ekleniyor. 19 Mayıs günü Tunceli’de kaymakamın odasında sigara yasağını savcıların uygulayamadığını söyleyen 73 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Erdoğan hakkında 301. maddeden soruşturma başlatılmıştı. 13 Nisan’da öğretmen Y.Y., otobüste polisler hakkında ileri geri konuşunca bir sivil polis tarafından müdahale edilmiş ve 301’lik olmuştu. Şimdiyse karakol önünde işkenceyi protesto eylemi yapanlar, 301 kapsamına girdi.
İzmir Güzeltepe Mahallesi’nde oturan 15 yaşındaki K.K, 17 yaşındaki D.Ö. ve V.Ö, Çiğli Halkevi’ne gidiyor, burada saz dersleri alıyordu. Solcu üç genç, polis tutanaklarına göre 8 Mayıs günü Şehit Erdal Kılıç Karakolu’nun önünde ‘Ayaklar baş olsun, polis defolsun’ ve ‘Faşist polis defol’ diye slogan attı ve gözaltına alındılar. Üç gencin iddiasına göre, bir saat boyunca dövüldüler. D.Ö, başında platin olmasına rağmen dövüldü. Polis döverken dipçik ve yangın tüpleri kullandı. Yine gençlerin iddia ettiğine göre, polis, ayağını V.Ö.’nün boğazına bastırıp nefessiz bıraktı. K.K.’nin de kafasına dipçikle vuruldu. Yemek verilmediği gibi aileler de haberdar edilmedi. Üç genç, ertesi gün Karşıyaka Adliyesi’ne çıkarıldı. Başsavcı, polisler hakkında işlem başlatırken, üç genci serbest bıraktı.
Çiğli Halkevi’nin çağrısı üzerine Güzeltepe Mahallesi’nden bir grup 12 Mayıs’ta karakol önünde toplandı. Halkevi Başkanı Cuma Kuzu, yaptığı açıklamada, polislerin yargılanıp karakolun kapatılmasını istedi. Ardından, işkenceye uğradığı öne sürülen K.K.’nın babası Mehmet K. “Bu halka zulmeden polislerin aldığı para helal mi, yoksa haram mı?” deyince topluluk, “Haram olsun” diye bağırdı. D.Ö., karakolda yaşadıklarını anlattı. Üç genç, aileleri ve Çiğli Halkevi, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Bir süre Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ellerine ulaşan tebligat, suç duyurularıyla ilgili değildi. Başsavcılık; Cuma Kuzu, Mehmet K., ve D.Ö.’nün yanı sıra eyleme destek veren Halkevi 12. Bölge Yöneticisi Aliye Turan, Konak Halkevi’nden Umut Altun, ÖDP’den Gürkan Develi ve mahalleli Osman Oflakçı’ya TCK’nin 301. maddesine göre, ‘emniyet kuvvetlerini alenen aşağılamak’ ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefetten soruşturma başlattı. Savcılık 301. maddeki yasal değişiklik gereği dosyayı yargılama izni almak için Adalet Bakanlığı’na gönderdi.Radikal