AKP'li Üskül: AİHM'nin türban kararı doğru
YAZDIR | YOLLA
04/06/2008

AKP'li Zafer Üskül, AİHM'nin türbanla derse girmek isteyen iki öğretmeni haksız bulmasına destek verdi: Kamu çalışanları dini simge takamaz
ANKARA- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Fatma Karaduman ve Sevil Tandoğan adlı öğretmenlerin başörtüsüyle ilgili yaptığı başvuruya verdiği "ret" kararını haklı bulduğunu söyleyen AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, "Benim inancıma göre kamu hizmetinde eşitlik önemlidir. Bu nedenle kamu çalışanları dini veya etnik inançlarını ortaya koyacak işaret ve simgeler takamaz" dedi.
Derslerde türban kullanmakta ısrar ettikleri için görevden alınan İmamhatip Lisesi eski öğretmenleri Karaduman ve Tandoğan'ın AİHM'e yaptıkları başvuru olumsuz sonuçlandı. AİHM, Leyla Şahin Kararını emsal göstererek iki öğretmenin din ve inanç özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair başvurusunu retdetti.
Haklı bir karar
AİHM'in kararına AKP'den de destek geldi. AKP'li Üskül, mahkemenin kararının "haklı bir karar" olduğunu vurgulayarak, "Devlet bütün inanç, düşünce ve etnik kökenden insanlara eşit mesafede durmak zorunda. Bu yükümlülüğü de devlet memurlarının yerine getirmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de devlet memurlarının dini inanç, düşünce ve etnik kökenini ortaya koyacak simge ve işaretler kullanamaz. Aksi takdirde hizmet alan ve veren arasında eşitliksiz davranışlar ortaya çıkabilir. Memurlar devletin izin verdiği şeyler dışında bir işaret taşıyımız" dedi.
Üskül, AİHM'nin geçkmişte haç taşımasına izin verilmediği için başvuruda bulunan hristiyan bir öğretmenin başvurusunu da aynı gerekçeyle reddettiğini anımsattı.
Bakan Şahin: Gerekçeyi öğrenemedim
TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise AİHM'in verdiği kararla ilgili, kararı basından öğrendiğini ve gerekçelerini inceleme imkanı bulamadığını söyledi. Şahin, "Gerekçelerini inceledikten sonra gerekirse bir açıklama yaparım" diye konuştu. (Radikal