Öğrenciler Çöp Mesaisinde

Deniz Temiz Derneği'nin Milli Eğitim Bakanlığı ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği "Temiz Sular, Temiz Türkiye" etkinliği kapsamında Haliç kıyısında 1200 öğrenci temizlik yaptı.

Etkinlik nedeniyle 2 gün tatil edilen okulların öğrencileri bugün Haliç kıyısındaydı. Küresel Isınma, susuzluk tehlikesi, denizlerdeki yok olma riskleriyle birlikte suyun artan önemi nedeniyle geleceğin kuşaklarının bilinçlendirilmesi, halkın suyun önemini yeniden anlaması, suların kirletilmesinin önlenmesi ve su temizliği için toplanılan etkinlikte bir yandan öğrenciler alanda çöp toplarken bir yandan da dalgıçlar Haliç'in derinliklerinde atık aradılar. Haliç'ten çıkan pislikler arasında elektrik süpürgesi, araba lastiği, monitör, bilgisayar kasası, para kasası, telefon gibi ilginç eşyalar da yer aldı. Sütlüce sahilindeki çimenlik alanda çöp toplayan bazı çocukların ellerinde eldiven olmadığı dikkatlerden kaçmazken bazılarının ise neden alana geldiğinden bile haberi yoktu. Neden eldivensiz topladıkları sorulduğunda ise kendilerine verilecek eldiven kalmadığı için verilmediğini söylediler. Etkinliğe katılanların arasında İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, TURMEPA Yönetim Kurulu üyeleri ve sanatçı Zeki Alasya da yer aldı

ÜSKÜDAR'DAKİ TEMİZLİK

Öte yandan Üsküdar'da daha farklı bir manzara vardı. Yine aynı saatlerde öğlen sıralarında bir araya gelen çoğu Üsküdar'da bulunan okulların öğrencileri Üsküdar sahil kesimindeki park ve yürüyüş alanlarını temizledi. Keneye karşı paçalarını çoraplarına sokan öğrenciler, mikrop kapmamak için de ellerine eldiven giyerek temizlik yaptı. Topladıkları çöpleri poşetlere dolduran öğrenciler temizlik için adeta birbiriyle yarıştı. Özellikle izmaritlerin çok olduğunu söyleyen ilköğretim okulu öğrencileri büyüklerine çevreyi temiz tutmalarını söyledi. Bir öğrencinin "Büyüklerimizin, babalarımızın çevreye attığı çöpleri bizler temizliyoruz. Lütfen çevreyi kirletmeyin" mesajı ise arkadaşlarınca alkışlandı. Öğrencilerini çevreye karşı bilinçlendirmek amacı ile etkinliğe katıldıklarını söyleyen Öğretmenlerden Mehmet Erten, çocukların çevre temizliğini ve önemini öğrendiğini bu sayede de velilerini de uyaracaklarını söyledi. Poşetlere doldurdukları çöpleri çöp tenekesine bırakan öğrenciler daha sonra öğretmenlerinin dağıttı kolonyalı mendille ellerini temizledi.


kanald