Artık moda kendi sebzeni kendin ek
YAZDIR | YOLLA
07/06/2008

Yükselen gıda fiyatları, meyve-sebzeleri evde yetiştirme ve ev yemeği yeme trendi başlattı


LONDRA - Tüm dünyada hızla yükselen gıda, ev, petrol fiyatları evde sebze yetiştirmeye ve ev yapımı yiyeceklere ilgiyi artırdı. Trendin gözle görülür şekilde yükseldiği İngiltere’de insanlar kendi sebzelerini yetiştirmek için geçen yıl 1.4 milyar dolar harcadı. Bu, 2006’ya göre yüzde 25 artış demek. Ülkede 1980-1990 yıllarında düşüşe geçen bahçecilik yeniden ivme kazanıyor. Evinin bahçesini çiçek yerine gıda ürününe ayıran insanlar bunun hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olduğunun farkında.
85 yaşındaki Lenny Moakes, “Artık herkes ucuz, sağlıklı ve kimyasal kullanmadan üretilmiş yiyecek arayışında. Bu yıl dünyada kişisel sebze-meyve üretiminde patlama oldu ama ben 44 yaşımdan beri bunu yapıyorum. Bu bir moda olmamalı, dünyanın geleceği için devam ettirmeliyiz” diyor.
İngiltere’de bu yıl 300 bin kişiye tohum dağıtılmış, sırada bekleyen binlerce insan var. Trende uyanlardan Tom Sharples, bunun ekonomiye ciddi katkısı olacağını düşünüyor, “Olumlu sonuçları uzun vadede de olsa mutlaka göreceğiz” diyor. Gary Weeks de kendi sebzesini yetiştirmek için bahçesini hazırlayanlardan. “Toprak değerli. Üstünde bir şey yetişebilecek her toprağı değerlendirmeliyiz, O yüzden bu işe giriştim” diyor.
Birçok insan ekonomik sebeplerin yanı sıra sağlıklı yaşam için de organik sebze üretimine yöneliyor. 71 yaşındaki John Sleat, organik sebze üretmeye doktor tavsiyesiyle başlamış. “Kanserle mücadele için konsantre yiyecekler ve kimyasal ilaçlarla yetiştirilmiş bitkilerden uzak durmak gerek. Üstelik toprakla ilgilenmek insanda stresi de azaltıyor” diyor.
Tüm dünyada arka bahçeler, hatta ufacık saksılar, yani üzerinde bitki yetişebilecek her toprak parçası artık değerli. Yükselen bir trend olan bahçecilik, tüm dünyada büyük bir sorun haline gelen açlık ve yükselen gıda fiyatlarına çözüm olabilir. (Reuters)

Büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız
Kaynak:
Radikal