Saklı kabiliye devlet koruması


07/06/2008

Peru, medeniyet görmeyen, uçağa ok atan Envira yerlilerini korumak için kolları sıvadı

ENVİRA YERLİLERİNİN UÇAK TAARRUZU İÇİN TIKLAYINIZ

LİMA - Brezilya hükümetinin Amazon'da dış dünyayla hiç temas kurmayan bir kabilenin varlığını ortaya çıkarması Peru'yu harekete geçirdi.
Peru sınırına yakın Acre Eyaleti’nde bulunan "Terra Indigena Kampa e Isolados do Envira" adıyla anılan köylerinde yaşayan Envira yerlileri, tepelerinde bir uçak görünce neye uğradıklarını şaşırmış ve uçağa okla saldırmıştı. .
Brezilya hükümeti fotoğrafları sınır hattında böyle çok sayıda kabile olduğunu kanıtlamak için çektiklerini belirtirken Peru saklı kalmış kabileyi koruyacağını açıkladı. Yetkililer, bu amaçla kabilelerin Brezilya sınırı yakınlarında bulunan topraklarını koruyacak şekilde kaçak ağaç kesimini engelleme kararı aldı ve bu yönde başka önlemlere de gideceklerini belirtti. Peru'da bölgesel hükümetin danışmanlarından Marco Tulio Valverde, yerlilerin tarım aşamasına gelmediklerini, sadece avcı toplayıcı olduklarını, balık yediklerini ve ateşi bildiklerini söyledi. Survival International adlı sivil toplum kuruluşu, bölgede yaklaşık 500 kabile üyesi olduğunu tahmin ettiklerini vurguladı. (Radikal, bbc)
Kaynak:
Radikal