Bütün dünyayı dolandırdılar
07 Haziran 2008 Cumartesi 18:18
Türkiye ve dünyada 'gasp ve tırnakçılıkla' soygun yapan 11 kişi yakalandı.


Türkiye genelinde kendilerine narkotik polisi süsü verip gasp yaptıkları ve dünyanın çeşitli ülkelerinde gasp ve tırnakçılık yöntemiyle soygun olaylarına karıştıkları belirlenen, aralarında 1 Türk'ün de bulunduğu, Pakistan ve İran uyruklu 11 kişi gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğinden yapılan açıklamada, 7 Mayıs 2007'de Güngören'de İran uyruklu bir kişinin gasp edilmesi ve daha sonra meydana gelen benzeri olayların ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin, kamera görüntülerinden belirlediği şüphelileri takibe aldığı ve Antalya'nın Alanya ilçesinde tatilde oldukları belirlenen şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyon gerçekleştirildiği kaydedildi.

Şüphelilerin kaldığı otele operasyon düzenleyen polisin, çete lideri olduğu bildirilen Pakistan uyruklu H.S ile yardımcısı İran uyruklu Khalil M.T ile İran uyruklu D.F, B.M, A.M ile Türkiye'de araç kiralamalarına yardımcı olduğu kaydedilen Türk vatandaşı A.D'yi yakaladığı ifade edilen açıklamada, bu kişilerin yanında bulunan, çete liderinin eşi B.S ile S.İ, N.B.M, G.M ve M.B.M adlı kadınların da gözaltına alındığı belirtildi.

Polis yetkilileri, şüphelilerin, özellikle tır sürücüleri başta olmak üzere diğer ülkelerden ticaret için gelen kişilerin araçlarını takip edip, “Narkotik Polisi” olduklarını söyleyerek durdurduklarını ve gasp olayını gerçekleştirdiklerini bildirdiler. Olaylarda plakası silinerek okunamayacak hale getirilen 34 ZY 5858 plakalı aracın kullanıldığını anlatan yetkililer, soygunun gerçekleştiği yerden 200 metre uzakta bekleyen 34 ZZ 0961 plakalı araçtaki kişilerin de güvenlik tedbiri aldığının tespit edildiğini ifade ettiler.

Çete üyelerinin, ilk ifadelerinde 2004'te Belçika ve Almanya'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2006'da Almanya'da gerçekleştirilen Dünya Kupası'na giderek turnuvaları izlemeye gelen taraftarları tırnakçılık yöntemiyle soyduklarının belirlendiğini ifade eden yetkililer, şüphelilerin yakalanmamaları halinde 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'na gideceklerini anlattıklarını bildirdiler.

Yetkililer, şüphelilerin Ankara'da meydana gelen 13 olayla ilgili arandıklarının belirlendiği, Suudi Arabistan Konsolosluğu ile elektronik posta ortamında yapılan görüşmelerle karıştıkları bir suçla ilgili olarak teşhis edildiklerini belirttiler.

Polis yetkilileri, çete lideri H.S'nin İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, İngilizce ve Türkçe bildiğini, soygunlar sırasında kendisini “Başkomiser” olarak tanıttığını, şüphelilerin soygunlardan kazandıkları paraları, gece kulüplerinde düzenlenen eğlencelerde harcadıklarını kaydettiler.

Şüpheliler, şubedeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildiler.

A.A