Konfeksiyon atölyesinde çalışan işçiler bile aşevinden doyurulmuş

Güngören Belediyesi, aşevinden yemek alanların 500 kişi birden artması üzerine yaptığı incelemede, evinde son model LCD televizyonu, bilgisayarı, hatta apartmanı olanların bile aşevine geldiğini ortaya çıkardı.


Aşevinden sürekli yemek aldığı ve bir apartmanı olduğu belirlenen kişinin ’Ne yapalım apartmanı mı yiyelim’ diyecek kadar pişkin olması dikkati çekti.

GÜNDE 1500 kişiye aşevinden yemek dağıtan Güngören Belediyesi, 2 yılda kapısını çalanların sayısının 500 kişi birden artması üzerine özel bir ekip kurarak aşevinden yemek alanların mali durumunu incelemeye aldı. Kapı kapı dolaşan 7 kişilik ekip, aşevinden yemek alanların mali durumunu araştırdı. Bazı küçük konfeksiyon atölyelerinin işçilerini bile aşevinden doyurduğu belirlendi. Aşevinden yemek alanların arasında ’Ne yapalım apartmanı mı yiyelim’ diyecek kadar pişkin olanlar bile çıktı.

12 kişiye yemek alıyormuş

Gençosman Mahallesi’ndeki konfeksiyon atölyesinde çalışan 12 kişiye aşevinden yemek alan R.C’nin dikkat çekmemek için önce evine oradan da atölyeye gittiği belirlendi.

Apartmanı mı yiyelim

Aşevinin müdavimlerinden biri de, "Neden fakirin ekmeğine ortak oluyorsun" sorusuna, "Ne yapalım apartmanı mı yiyelim" diyecek kadar pişkin bir apartman sahibiydi. İnceleme tamamlandıktan sonra aşevinden yemek dağıtılanların sayısı 500’e düştü.

Bilgisayarı ve ’cep’i var

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, "Aşevinden yemek alanlar arasında, evinde son model LCD televizyon, bilgisayar olanları da gördük. Bizde olmayan, çok pahalı cep telefonlarını kullananları da" dedi.

İhtiyaçları belirliyoruz

Şakir Yücel Karaman, ortaya çıkan sonuçları değerlendirip, aşevi hizmetinin şeklini değiştirdiklerini belirterek şunları söyledi: "Artık belediye olarak, sosyal dayanışma merkezi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin incelemelerini yapıyoruz. İhtiyaç sınıflarını belirliyoruz. Evinde tenceresi olan ancak pişirecek erzağı olmayana her hafta gıda yardımı yapıyoruz. Engelli, yaşlı ve hiç durumu olmayanlardan oluşan 500 kişiye ise aşevi otobüsü dolaşıp kapıdan yemek teslimi yapıyor."

3 bin kişiye belediye yardımı

AŞEVİNDEN yararlanan muhtaç sayısının 500’e düşmesi üzerine ihtiyaç sahiplerinin daha fazla yardım almaya başladıklarını söyleyen Göngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, şöyle konuştu: "Hem çeşidi hem de kaliteyi artırdık. Aşevinden yardım alan sayısı 500’e düştü. Ama sınıflara ayırdığımız için şu anda 3 bin kişi belediyenin yardımlarından faydalanıyor."
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr