+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Koyun ve keçiler de kayıt altına alınacak

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Koyun ve keçiler de kayıt altına alınacak Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Banned aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını aydınhan Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  YALNIZLAR ŞEHRİ
  Mesajlar
  4.962
  Tecrübe Puanı
  107374736

  Tanımlı Koyun ve keçiler de kayıt altına alınacak

  Koyun ve keçiler de kayıt altına alınacak
  Büyük baş hayvanlardan sonra, koyun ve keçilerin de kayıt altına alınması için ''küpeleme'' uygulaması başlatılacak.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yaklaşık 32 milyon baş olduğu tahmin edilen küçük baş hayvan varlığının kayıt altına alınması için 30 milyon avroluk proje hazırladı. AB tarafından desteklenecek proje ile gelecek yıldan itibaren koyun ve keçilere de kulak küpesi takılması öngörülüyor. Koyun ve keçilere ilişkin, doğum, kesim ve kayıp bilgileri, bakanlık merkezinden izlenebilecek. Kulak küpesi, belgesi olmayan hayvanların nakli, kesimi, satışı mümkün olmayacak. Böylece hayvan kaçakçılığı için de önlem alınmış olacak.

  Projenin uygulanmasını sağlamak üzere küçük baş hayvanların kayıt altına alınmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik taslağı, bakanlık tarafından görüşe açıldı. Kamuoyunun görüşüne açılan ''Koyun ve Keçi Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmelik Taslağı'' uyarınca, küçük baş hayvanların tanımlanması için kulak küpeleri kullanılacak. Ayrıca merkezde oluşturulan bilgisayar destekli veri tabanına tüm hayvan hareketleri işlenecek. Yetiştiricilere, işletmelerindeki hayvan hareketleri konusunda işletme defteri tutma zorunluluğu da getiriliyor.

  Yönetmelik taslağı, hayvan hareketlerinin ve hayvan hastalıklarının daha etkin kontrolü, sağlık, ıslah, istatistik ve destekleme ödemeleri kayıtlarının daha düzenli tutulması açısından da önem taşıyor.

  Taslağa göre, koyun ve keçi cinsi hayvanların tanımlanması, işletmede kayıt altına alınması ve işletmelerin tescili ile ilgili tüm diğer işlemlerin yürütülmesinden bakanlık yetkili ve sorumlu olacak. Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesindeki Yurtiçi Hayvan Hareketleri Birimi, hayvan hareketleri ve sağlığına yönelik bilgisayar destekli veri tabanı oluşturacak ve taşra üniteleri arasında bilgi akışını sağlayacak.

  -14 HANELİ İŞLETME NUMARASI-

  Bünyesinde koyun ve keçi bulunduran işletmeler, tanımlanma ve tescil için, bir form ile tarım il-ilçe müdürlüklerine başvuracak. Her işletmeye, il numarasını da kapsayan 14 haneli rakamda özgün işletme numarası verilecek. Aynı yetiştiriciye ait birden fazla işletme bulunması durumunda, yetiştiricinin her bir işletmesi için ayrı bir özgün işletme tanımlama numarası tahsis edilecek. İşletme numarasının 2 hanesi ''ülke kodunu'', 2 hanesi il trafik kodunu, 10 hanesi ise işletme kodunu gösterecek.

  Müracaatı uygun bulunarak değerlendirilen ve işletme veya işletmeleri tanımlanan yetiştiricilere, Yetiştirici Kartı düzenlenecek. İşletme tanımlama numarası, bilgisayar destekli veri tabanına, hareket belgelerine ve yetiştirici kartına, Tescil Müracaat Formuna kaydedilecek.

  Merkezde oluşturulacak veri tabanında, hayvanların hareket bilgileri, hareket eden hayvan sayısı, hayvanların ayrıldığı işletme numarası, hareket başlangıç tarihi, hayvanların gideceği işletme numarası, varış tarihi, hayvan sağlığı bilgileri günü gününe izlenebilecek.

  Tanımlanmayan hiçbir koyun ve keçi cinsi hayvan veri tabanına kayıt edilmeyecek.

  Kulak küpelerinde, bakanlık logosu, 13 karakterli hayvan bireysel tanımlama numarası olacak. İlk iki hane ülke kodunu,sonraki iki hane il trafik kodunu, diğer 9 sayısal karakter de hayvanın bireysel numarasını oluşturacak.

  Kulak küpeleri, sağlam, büküldüğü zaman kırılmayan, esnek, yüksek kaliteli plastik materyalden imal edilmiş ve bakanlık tarafından belirlenen sarı renkte olacak. Hayvanların her iki kulağına da plastik kulak küpesi uygulanacak. Kulak küpeleri, Yetkili Merkezi Ünite veya ilgili taşra ünitesinin izni olmaksızın hiçbir surette sökülemeyecek veya değiştirilemeyecek.

  Yönetmelik taslağı ile tanımlanmamış hayvan bulunan işletmelerdeki hayvanların hareketlerine de sınırlandırmalar öngörülüyor. Eğer yetiştirici, işletmesinden hayvan hareketleri ile işletmesindeki hayvanların doğum ve ölümlerini veya işletmede zorunlu kesimlerini ilgili taşra ünitesine bildirmez ise bu işletmeden hayvan hareketlerine kısıtlama uygulanacak.

  -YETİŞTİRİCİLER, İŞLETME DEFTERİ TUTACAK-

  İşletmeye ait bilgileri içeren işletme kayıt defteri, elle yazılı formda veya bilgisayar ortamında tutulacak, en az üç yıl saklanacak ve talep edilmesi halinde yetiştirici tarafından ibraz edilecek.

  Yetiştirici, işletmesinden başka yerlere ve başka yerlerden işletmesine olacak tüm hayvan hareketlerini yedi gün içinde, işletmedeki hayvanların tüm doğum ve ölümlerini tarihleri ile beraber işletme kayıt defterine kaydederek, 30 gün içinde bağlı bulunduğu taşra ünitesine bildirecek.

  İşletme kayıt defteri, hareket belgeleri kaybolmuş, çalınmış veya imha olmuş ise yetiştiriciler 14 gün içinde durumu yazılı olarak ilgili taşra ünitesine bildirecek. Veri tabanındaki kayıtlar incelenerek, uygun bulunması durumunda bu tür işletmeler için yeniden işletme kayıt defteri verilecek.

  Yönetmelik taslağında, küçük baş hayvanların alıcı ve satıcılarının, mezbaha, kombina ve hayvan pazarları yetkililerinin sorumlulukları da ayrı ayrı belirlendi. Alıcı ve satıcılar, aldıkları veya sattıkları koyun ve keçi cinsi hayvanların alım ve satımlarına ilişkin gerekli bildirimleri ilgili tarım il ve ilçe müdürlüklerine yapacak.

  Mezbaha veya kombinaların yetkilileri, mezbaha veya kombinalarına kesim için getirilen tanımlanmamış veya hareket belgesi bulunmayan ya da hareket belgelerinde yanlış bilgileri bulunan koyun ve keçi cinsi hayvanların kesimlerine izin vermeyecek. Bu tür hayvan getirenleri tarım il ve ilçe müdürlüğüne bildirecek. Mezbaha veya kombinalarında kesimleri sağlanan koyun ve keçi cinsi hayvanların hareket belgelerini en az 5 yıl süre ile muhafaza edecek. Kesimleri sağlanan koyun ve keçi cinsi hayvanların kulak küpelerini biriktirerek, tarım il veya ilçe müdürlüğünün kontrolünde imhalarını sağlayacak.

  Hayvan pazarları yetkilileri de tanımlanmamış veya hareket belgesi bulunmayan ya da hareket belgelerinde yanlış bilgileri bulunan koyun ve keçi cinsi hayvanların pazara girişine izin vermeyecek.

  Koyun ve keçi cinsi hayvanlara kulak küpesi takma işlemi, doğumdan itibaren en geç 6 ay içinde veya hayvanın doğduğu işletmeyi terk etmesinden önce yapılacak. Göçerler veya mera hayvancılığı için bu süre tarım il ve ilçe müdürlüklerine bildirimde bulunulması halinde 9 aya kadar uzatılabilecek.

  Yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden sonra doğan hiçbir koyun ve keçi cinsi hayvan, yönetmeliğin şartlarına göre tanımlanmaksızın bulunduğu işletmeden nakledilemeyecek.

  -KAYBOLAN KULAK KÜPELERİ-

  Taslağa göre, eğer yetiştirici tanımlanan bir koyun ve keçi cinsi hayvanın kulak küpelerinin birinin ya da ikisinin de düştüğünü veya üzerlerindeki bilgilerin silindiğini tespit ederse, 30 gün içinde ilgili il ve ilçe müdürlüğüne başvuracak ve kaybolan ya da silinen kulak küpesi veya küpelerinin yerine aynı bireysel numarayı içeren yenisi veya yenileri takılacak.

  Aynı bireysel numarayı içeren yeni kulak küpelerine, kaçıncı kez basıldığını belirten yenileme numarası da işaretlenecek. Böylece, kayıp küpelerin başka hayvanlar tarafından kullanılması engellenecek.

  Eğer işletmesinde bulunan koyun ve keçi cinsi hayvan kaybolur veya çalınır ise yetiştirici 7 gün içinde durumu ilgili taşra ünitesine bildirecek ve işletme defterine kayıt edecek.

  Türkiye'de büyük baş hayvanların kayıt altına alınması amacıyla, AB desteği ile 2001 yılında kulak küpeleme işlemi başlatılmıştı. Yeni doğan büyükbaş hayvanların, doğumdan sonra 6 ay içinde bildirilerek kayıt altına alınması, kulaklarının küpelenmesi gerekiyor. Halen 11,5 milyon büyük baş hayvan varlığı tahmin edilirken, kayıt altına alma çalışmaları, hayvan kaçakçılığının ve kaçak kesimlerin önlenmesi açısından önem taşıyor.


  08.Haziran.2008 11:23:59
  AA

 2. #2
  Demirbaş csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 Baktabul'un Çılgını csl_16 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu Yer
  ????
  Mesajlar
  972
  Tecrübe Puanı
  107374466

  Tanımlı Ce: Koyun ve keçiler de kayıt altına alınacak

  onlarada mı sayım başlamış
  sagol paylaşım için!abicim

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Keçiler Hakkında
  By aydınhan in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-28-2008, 17:59
 2. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 06-26-2008, 09:36
 3. Mor Koyun-Arzu Şahin(Mor Koyun Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-30-2008, 19:59
 4. Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 04-27-2008, 17:47
 5. Koyun dedinizde..Bunlarda Bayılan Keçiler:)
  By Sahrud in forum Komik Videolar
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 05-28-2007, 15:07

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375