Tiryakiler yasağa uyuyor
08 Haziran 2008 Pazar 11:36
Beklenen olmadı... Tirykier sigara yasağının dışına çıkmadı. İstanbul'da şimdiye kadar bakın kaç kişiye ceza kesildi?


Sigara yasağı uygulamasının 19 Mayıs'ta yürürlüğe girmesi, "Tiryakiler bu yasağı deler mi?" sorusunu akıllara getirmişti.

Ancak tahmin edilenin aksine tiryakiler yasağa itaat etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi kayıtlarına göre, yasağın uygulanmaya başlandığı 19 Mayıs'tan bu yana, yasağa uymadığı için ceza kesilen kişilerin sayısı sadece 52 oldu. 40 minibüs ve taksi sürücüsüne "ticari araçta sigara içtikleri" için, 12 kişiye de yere izmarit attıkları için toplam 3 bin 190 YTL para cezası kesildi. 900'den fazla zabıtanın görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi'nin Başkanı Mustafa Tahmaz, "Vatandaşlarımızın çıkan yasaya uyma eğilimi var. Eskiden olsa belki de daha sert tepki gösterirlerdi" dedi.

İZMARİTİ ÇÖPE ATIYORLAR

Sigara izmaritini yere atanların bile "Özür dileriz" deyip yerden alarak çöpe attıklarına dikkat çeken Tahmaz, "Sonuçtan memnunuz. Tiryakiler yasağa aykırı hareket etmiyor" ifadesini kullandı. İşyerlerinin büyük çoğunluğunun da yasağa uyduğunu belirten Tahmaz, "İşletmeciler ise 1 yıl sonrayı beklemeden şimdiden yasağı başlattılar" diye konuştu.


A.A