Ankara'da Toptan'ın açılımı konuşuluyor.. Programını yarıda keserek Erdoğan ile görüşen Toptan neler söyledi?


Meclis Başkanı Köksl Toptan ne CHP'lileri ne de AK Parti'lileri memnun edebildi. Cumartesi yaptığı çıkış AK Partilileri tatmin etmediği gibi senato önerisinin zamanlaması CHP'lileri kızdırdı.

"NİYE KONUŞMUYORSUN" TALEBİ

Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdiği toplantı perde arkasıyla Erdoğan ile yaptığı gizli zirvenin perde arkası aralandı. Hürriyet'ten Şükrü Küçükşahin'e konuşan Toptan, ''Niye konuşmuyorsun?'', ''Mutlaka bir şey söyle'' talebi üzerine açıklamayı yapmış.

ÜYELERİ YUMRUK ATILACAK BOKSÖRE DÖNDÜRMEYİN

Gelen tepkiler Toptan'ı üzdüğü gibi anlaşılamamaktan da şikayetçi. Toptan'ın "Bu mahkeme bizim mahkememiz. Üyeleri yumruk atılacak boksöre dönüştürmemek gerek" ifadesini kullanması dikkat çekici.

"İKİMİZ ARASINDAKİ BİR KONUŞMA"

Yine Küçükşahin'in anlattıklarına göre Toptan ile Erdoğan arasında gizli bir mutakabat yapılmış. Adını Resmi konut mutabakatı koyan Hürriyet yazarı, o buluşmanın öyküsünü Toptan'ın ağzından veriyor. Ardında da mutabakatın içeriğne dair tahminde bulunuyor:

-(...) Tayip Bey’le milletvekilleriyle buluştuğu dönemde karşılaştık. ’Ben de milletvekiliyim, benimle de konuşun’ dedim. Aktarmak istediklerim, endişelerim vardı. O zaman sözleştik. Hatta Saime Hanım, Karadeniz yemekleri yapacak, buluşma bizim evde olacaktı. Ama cuma akşamı aradılar, yurtdışı gezim nedeniyle buluşmayı o akşam yapmaya karar verdik.

Toptan, görüşmenin içeriğini ısrarla, "İkimiz arasındaki bir konuşma" diyerek açıklamak istemedi; ancak ben eminim ki Başbakan’a, "Ülkede gerilim var; düşürmek de bizim görevimiz. En büyük katkı da sizden gelir" dedi.

İşleyip işlemeyeceğini de Erdoğan’ın salı günkü grup konuşmasında göreceğiz.

Toptan, liderler buluşmasını da zaten gerilimi düşürmek amacıyla yapıyor.

"Bu mekanizmayı gerilimi düşürmek için çalıştırmak istiyorum" diyen Toptan’a göre gerilimin, haklı ya da haksız, şu üç nedeni var:

"Kurumlar arası da dahil güvensizlik", "Konuşmamak", "Vehimler".

internethaber