Kapıkule sınır kapısından geçmeyin!


09/06/2008

Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, "Vatandaşlarımızın, Kapıkule yerine Hamzabeyli, Dereköy veya İpsala gümrük kapılarını kullanmaları hem ekonomik hem de zaman tasarrufu açısından faydalı olacaktır" dedi

ANKARA - Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Kapıkule Sınır Kapısındaki restorasyon çalışmalarını anımsatarak, "Vatandaşlarımızın, Kapıkule yerine Hamzabeyli, Dereköy veya İpsala gümrük kapılarını kullanmaları hem ekonomik hem de zaman tasarrufu açısından faydalı olacaktır" dedi.
Yazıcıoğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının daha rahat ve konforlu seyahat etmeleri amacıyla sınır kapılarında modernizasyon çalışmaları yapıldığını söyledi.
Hem görünüm hem de fonksiyonelliğinin artırılması amacıyla bu yıl Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp sınır kapılarının yeniden yapılandırıldığını belirten Yazıcıoğlu, yaz aylarında Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşların sıkıntı yaşamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi.
Kapıkule Sınır Kapısı yakınlarında prefabrike giriş noktaları oluşturulduğunu kaydeden Yazıcıoğlu, giriş peron sayısının 8’den 12’ye çıkarılmasının planlandığı belirtti.
Gümrük Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile konuyu görüştüklerini anlatan Yazıcıoğlu, "Vatandaşlarımızın, Kapıkule yerine Hamzabeyli, Dereköy veya İpsala gümrük kapılarını kullanmaları hem ekonomik hem de zaman tasarrufu açısından faydalı olacaktır" diye konuştu.
İnşaat çalışmaları nedeniyle muhtemel aksaklıklar yaşanabileceğine işaret eden Yazıcıoğlu, havayolunu kullanmaları konusunda gurbetçi vatandaşları teşvik edeceklerini de belirtti. (aa)radikal