Grev hayatı felç etti
10 Haziran 2008 Salı 14:34
İspanya'da petrol fiyatlarındaki artışa karşı nakliyecilerin dün başlattığı grev, ikinci gününde gündelik hayata ve ülke ekonomisine daha fazla etki etti.


Kamyoncuların büyük kentlerde yolları kapatmaları nedeniyle otoyollarda uzun kuyruklar oluştu. Özellikle Katalonya bölgesinde bütün kamyoncuların greve katılması üzerine, çok sayıda benzin istasyonda yakıt kalmadı.

Barcelona kentinde gazetelerin taksilerle bayilere dağıtıldığı haber verilirken, otomobil üreticisi Seat, parça eksikliğinden dolayı 1400 aracın üretiminin durdurulduğunu açıkladı.

Süresiz olan grevin gelecek günlerde de devam etmesi halinde, vatandaşların hafta sonunda süpermarketlerde ve pazarlarda istedikleri ürünleri bulamayabilecekleri ifade ediliyor.

Bask bölgesi gibi bazı özerk yönetimlerin greve müdahale ederek, kamyoncuların yolları kapatmasına karşı önlem aldıkları bildirildi.

Öte yandan, nakliyecilerin sendikaları ile hükümet arasındaki görüşmelere devam ediliyor. Ekonomi, Bayındırlık, Çalışma, İçişleri ve Eğitim bakanlıklarından temsilciler sendika liderleriyle görüşüyor.

Sadece kamyonculara yönelik olarak yakıt fiyatlarının düşürülmesi önerisini kesinlikle kabul edemeyeceğini söyleyen hükümet yetkilileri, kamyoncuların sosyal ve ekonomik haklarını geliştirmeye yönelik önerilerde bulunuyor.

İspanya'da özellikle sağ görüşlü basın, sosyalist Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun iktidara geldiği 2004 Mart ayından bu yana en ciddi krizle karşı karşıya kaldığını savundu.

Bu arada, balıkçılar da denize açılmayarak grevlerine devam ediyor.

A.A