Türk ordusuna dil uzattı


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs’ın, iki toplumu birleştirecek bir çözüme doğru ilerlediği umutlarını, Türk ordusunun “gerici” açıkmalarının baltaladığını öne sürdü.

Dimitris Hristofyas, Financial Times ile yaptığı söyleşide adada bir çözüm bulunması konusundaki ilerlemenin “büyük bir engel” ile karşıladığını savundu.

Ankara’nın, yeniden adadaki Türk ve Rum toplumunu iki ayrı halk olarak nitelendirmeye başladığını söyleyen Hristofyas, halbuki kendisinin ve adadaki Türk muhataplarının, bir barış anlaşmasının tek temelinin, Rumlar ile Kıbrıslı Türkleri, iki toplumun haklarını tanıyan “tek bir cumhuriyet"te birleştirmek olduğunu kabul ettiğini öne sürdü.

Ancak MGK’nın Nisan toplantısının ardından yayınlan bildiride Kıbrıs’taki “iki ayrı halk”tan söz edilerek Kıbrıs’taki iki tarafın pozisyonuna karşı çıkıldığını söyleyen Hristofyas, “Eğer kendi geleceğini belirleme hakkı olan 'halklar’dan söz ederseniz o zaman sizin felsefe, adayı bölmektir. Bu bende hayal kırıklığını yaratıyor. İki toplum felsefesine bağlı kalmalıyız” dedi.

Rum lideri, “Ankara’nın attığı adımın öncülüğünü, adada 36 bin asker bulunduran ve birleşmeye karşı çıkan 'gerici' Türk ordusunun yaptığını” da iddia etti.


anka