Ankara'da suya zehir mi karıştı?
11 Haziran 2008 Çarşamba 14:00
Gökçek suyu tahlil ettik dedi ODTÜ yalanladı. Rektör Akbulut'un açıklamaları ise Ankara'yı karıştırdı!


Yaklaşık bir aydır süren su tartışmalarına ODTÜ Rektörü Akbulut'ta katıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin haftalık yayınlanan ve ücretsiz dağıtılan gazetesinde Kızılırmak'tan getirilen suyun ODTÜ'de analiz edildiği ve temiz çıktığı iddialarına Rektör Akbulut tepki gösterdi. Akbulut'a göre kendilerine kimse su analizi getirmedi ve yapılan analizler Kızılırmak suyunun ağır metal yüklü olduğunu gösteriyor!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i köşeye sıkıştıracak bir açıklama da ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut'tan geldi.

Rektör Akbulut, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir zaman ODTÜ'den su analizi istemediğini söyleyerek, ''Bize ispat etmeleri gerekir. Etmedikleri takdirde halkı aldatmaktan, hem de bizim adımıza aldatmaktan dolayı yasal işlem başlatmak zorundayız'' dedi.

Akbulut, yaptığı açıklamada, ASKİ'nin ''ODTÜ'den alındığı iddia edilen su analiz raporları'' yayımlandığını belirterek, ODTÜ'nün böyle bir rapor hazırlamadığını bildirdi. Akbulut, şöyle konuştu:

''Bize ispat etmeleri gerekir. Etmedikleri takdirde halkı aldatmaktan, hem de bizim adımıza aldatmaktan dolayı yasal işlem başlatmak zorundayız. Kendilerine de bunu yazıyla bildirdim. 'Bu raporu bize iletin, bizim böyle bir raporumuz yok, aksi takdirde hakkınızda yasal işlem yapacağız ve suç duyurusunda bulunacağız' dedim.''

''Belediye, hiçbir zaman ODTÜ olarak bizden su analizi istemedi'' diyen Akbulut, şu görüşleri dile getirdi:

''Başka kurumlar bize su getirmiş olabilir. Fakat o suyun Kızılırmak'tan gelip gelmediği bizi ilgilendirmez. Biz, getirilen şişedeki suyun analizini yapmış oluruz. Bu da onun Kızılırmak suyu olduğu anlamında değildir. Analizi yapan kurum, numuneyi kendisi almak zorundadır.''

Kendilerinin yaptığı analizlerdeki değerlerle söz konusu analiz raporundaki değerlerin de birbirini tutmadığını kaydeden Akbulut, ''Limitin iki katı arsenik varken o rapor limitin onda biri olarak gösteriyor, '0.1 arsenik var' diyor. Halbuki bu gerçek dışı. Bizim cuma günü yaptırdığımız analize göre limitin iki katı arsenik var'' diye konuştu.

ASKİ GENEL MÜDÜRÜ KILIÇ'IN AÇIKLAMASI
ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç da yaptığı açıklamada, Ankara'ya Kızılırmak'tan getirilen suyun son derece sağlıklı olduğunu, çeşitli kurumlar tarafından yapılan analizlerle de bu durumun kanıtlandığını belirterek, ''İsteyen her türlü sivil toplum kuruluşu ya da çeşitli odalar Kızılırmak suyunun tahlilini rahatlıkla yaptırabilir'' dedi.

ASKİ'nin yayın organlarında ve internet sitesinde yer alan çeşitli üniversite ve kurumlar tarafından Kızılırmak suyunun ''temiz'' olduğuna ilişkin tahlillerin yer aldığını bildiren Kılıç, ''Kızılırmak suyuna ODTÜ tarafından yapılan su tahlili de bunlar arasında yer alıyor. Kimya Mühendisleri Odası, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü'ne Kızılırmak suyunun tahlilini yaptırmış.Çeşitli internet sitelerinde ve basında yer alan bu analiz raporlarına biz de kurumun bazı yayınlarında yer verdik'' diye konuştu.


Haber Kaynağı: