Bulgarların iki ünlü yazarı ajan çıktı
YAZDIR | YOLLA
11/06/2008

Bulgar parlamentosunun Araştırma Komisyonu, komünizm döneminde ajanlık yaptığı belirlenen edebiyatçıların listesini açıkladı. Listede, ülkenin en ünlü iki yazarı Mutafçieva ile Danailov’un da yer alması şaşırttı

SOFYA - Bulgaristan’da iki ünlü edebiyatçının komünizm döneminde ajan olarak çalıştığı ortaya çıktı.
Bulgar parlamentosunun Eski Siyasi Polis Dosyalarını Araştırma Komisyonu, komünizm döneminde ajanlık yaptığı belirlenen edebiyatçıların listesini açıkladı. 16 kişilik listede, ülkenin en ünlü iki yazarı Vera Mutafçieva ile Georgi Danailov’un da isimleri yer aldı.
Açıklamada, komünizm döneminde faaliyet gösteren ve yurt dışında yaşayan Bulgarların durumlarını araştırmak üzere kurulan komisyonun, bu belgelerde yazar Vera Mutafçieva’nın "Atanas", yazar Georgi Danailov’un da "Andrey" kod adlarıyla dönemin siyasi polisine ajanlık yaptığının tespit edildiği bildirildi.
Mutafçieva ile Danailov’un komünizm döneminde ajan olarak çalıştığının ortaya çıkması, edebiyat dünyasında şok etkisi yarattı. Zira Mutafçieva ve Danailov, ülkedeki rejim değişikliğinden sonra komünizm dönemini sert dille eleştiren görüşleriyle tanınıyordu.
Komisyon, daha önce komünizm döneminde ajanlık yapmış politikacı ve milletvekillerinin listesini de açıklamıştı. (aa)