Fransa'da komisyon 'Türkiye yasası onaylanmasın' dedi
YAZDIR | YOLLA
11/06/2008

Fransa Senatosu Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin doğrudan referanduma götürülmesini öngören anayasa maddeyi görüşecek. Dışişleri Komisyonu'nun tavsiyesi: Türkiye ile ilgili olan madde değiştirilsin

PARİS - Fransa’da Senato Dışişleri Komisyonu, Meclis'te kabul edilen, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğiyle ilgili doğrudan referanduma gidilmesini öngören anayasa maddesiyle ilgili değişikliğin reddedilmesini istedi.
Dışişleri Komisyonu oturumunda, gelecek hafta Senato genel kuruluna getirilecek kurumların reformuyla ilgili anayasa değişikliği paketi görüşüldü. Komisyon, Türkiye ile ilgili Meclis'te kabul edilen maddenin değiştirilmesini tavsiye etti.
Söz konusu anayasa değişikliği paketi, bugün Hukuk İşleri Komisyonunda da görüşülecek. Hukuk İşleri Komisyonunun da bu yönde bir karar vermesi bekleniyor. Anayasa değişikliğiyle ilgili tartışmalarda, Dışişleri Komisyonu olumlu ya da olumsuz görüş belirtirken, Hukuk İşleri Komisyonunda kabul edilecek metin, Senato genel kurulunda daha önemli ve belirleyici hale geliyor.
Le Figaro gazetesinde önceki gün çıkan bir haberde, çok sayıda senatörün "Türkiye’yi yaralayacağı" gerekçesiyle Mecliste kabul edilen metne karşı çıkacakları belirtilmişti. Gazete, senatörlerin ilgili maddenin ilk haliyle onaylanmasından yana olduklarını yazmıştı. Eski başbakanlarından senatör Jean-Pierre Raffarin, geçen hafta yaptığı açıklamada, iktidardaki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) Senato grubundan önemli sayıdaki üyenin Türkiye’yi hedef alan anayasa değişikliği paketine karşı olduğunu söylemişti.
Senatodaki oylamalarda, AB üyeliği için Fransa’da doğrudan referandum öngören maddenin değiştirilmesi için önerge hazırlığında oldukları mesajını veren Raffarin, "Bu konuyu, Senatoda UMP grubunda konuştuk. Grubumuzda çok sayıda üye, bu maddeye karşı. Mecliste kabul edilen ve doğrudan Türkiye’yi hedef alan madde bir hata, anayasada doğrudan bir ülke parmakla gösterilemez" demişti.
Anayasa değişikliği paketi, Senatoda farklı biçimde kabul edilmesi halinde yeniden Mecliste görüşülecek. Paket, Meclis ve Senatoyu bir araya getiren oturumda gelecek ay nihai halini alacak. Değişikliğin kabulü için üyelerin beşte üçünün oyu gerekecek. Meclis genel kurulunda kabul edilen anayasa paketinde yer alan bir maddede, "AB’nin nüfusunun yüzde 5’inden fazla nüfusa sahip ülkelerin tam üyeliği için referandum şartının devam etmesi" kararlaştırılmıştı. Söz konusu maddeyle ilgili değişiklik önergesini sunanlar ve destekleyenler, bu maddenin özellikle Türkiye için hazırlandığını Meclisteki tartışmalarda kabul etmişlerdi.
Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet de, AB üyeliği için Fransa’da doğrudan referandum öngören değişikliğe açıkça karşı çıkmış ve söz konusu maddenin bu haliyle kabul edilmesinin, "Fransa’nın Türkiye ile ilişkilerinde tahmin edilenden daha fazla kırılmaya yol açacağı" uyarısında bulunmuştu.
Mecliste kabul edilen anayasa paketi, cumhurbaşkanının parlamento genel kurulunda da konuşma hakkına sahip olmasını öngörüyor. Yeni değişikliğe göre, cumhurbaşkanı üst üste en fazla iki dönem seçilebilecek. Bakanların, aynı zamanda büyük kentlerde belediye başkanı veya bölge konseyi başkanı olmasına da sınırlama getirilecek. Parlamentoya, anayasa mahkemesi veya önemli kamu kuruluşlarına yönetici olarak aday gösterileceklere veto hakkı tanınıyor. (aa)