KIRKLARELİ Gaziosmanpaşa Mülteci kampında kalan bir grup mültecinin başlattığı isyan sırasında çıkan olaylarda 1 mülteci öldü, 1 mülteci de yaralandı. Arbede sırasında iki polisin silahını rehin alan mülteciler kampta direnişlerini sürdürürken, bölgeye jandarmadan takviye ekipler çağrıldı.
Kırklareli'de aralarında Filistin, Irak, İran, Somali gibi Ortadoğu ülkelerinden gelen 174 kişinin barındığı Gaziosmanpaşa Mülteci Kampı'nda, saat 01.00 sıralarında bir grup mülteci isyan çıkardı. Sınırdışı edilmek üzere işlemlerinin yapılması süresince burada konaklayan ve aralarında kadınlar ile çocukların da bulunduğu mültecilerin çıkardığı isyana polis müdahale etti. Yaşanan arbede sırasında iki polisin silahını alan mülteciler, kendilerini kampa kapatarak, dışarı çıkmak isteyenleri de rehin aldı.
Kampta olayların büyümesi üzerine çok sayıda polis bölgeye sevkedilirken, jandarmadan da destek istendi. Kısa sürede kamp çevresi güvenlik güçlerinde çevrilirken, bölgeye itfaiye ve ambulanslar da çağrıldı. Kampa operasyon düzenleyen polisler, çok sayıda gaz bombası atarken içeriden yardım çığlıkları duyuldu. İsyanı çıkaran bir grup mültecinin kampta kalan diğer mültecilerin dışarı çıkmasına engel oldukları öne sürüldü.
Bu arada kampa giren ambulans, ölen 1 mültecinin cesedi ile yarılı bir mülteciyi Kırıklareli Devlet Hastanesi'ne götürdü. Bu mültecilerin ne zaman vuruldukları ise henüz anlaşılamadı. Direnişlerini sürdüren miltecilerin teslim olmaları konusunda görüşmeler sürdürülüyor.

İSYAN SONA ERDİ
Kırklareli'deki Gaziosmanpaşa Mülteci Kampı'nda kalan bir grup mültecinin başlattığı ve 1 kişinin ölümü, 2 kişinin de yaralandığı isyan güvenlik güçlerinin müdahalesiyle saat 03.00 sıralarında sona erdi. 2 kadın mültecinin de korku ve panik nedeniyle fenalaştığı olayla ilgili polis, kampta sayım yapıp. İsyanla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

milliyet