İşte vatandaşın dramatik hali
12 Haziran 2008 Perşembe 17:37
O henüz 16'sında... Babası biriken su faturası nedeniyle hapse girdi. Şimdi sıra elektirik borcu nedeniyle annesinde!


Mersin’de 4 çocuk annesi 35 yaşındaki Süreyya Kaşçıoğlu, biriken su faturasını ödeyemediği için 2 ay önce hapse atılan eşi 41 yaşındaki Mustafa Kaşçıoğlu’nu, borç bulup parayı ödeyerek cezaevinden kurtardı. Ancak bu kez kendisi, cezaevine girme tehtidi ile karşı karşıya kaldı.

Gaziantep’ten Mersin'e göç eden Kaçşıoğlu ailesinin dramı yürekleri burktu! İşsizlik nedeniyle biriken su borçlarını ödeyemeyen Mustafa Kaşçıoğlu'nun ardından bu kezde Süreyya Kaşçıoğlu cezaevine girme tehlikesiyle karşı karşıya. Milliyet gazetisinin web sitesinde yer alan habere göre 600 YTL olan elektrik borcu ödenmesse anne Süreyya'da cezaevine girecek.
BORÇ BULUP EŞİNİ KURTARDI
Eşi cezaevine girdikten sonra evlere temizliğe giderek geçimlerini sağlamaya çalışan Süreyya Kaşçıoğlu, eşinin kurtulması için görümcesinden borç aldı. 5 gün sonra parayı yatırarak Mustafa Kaşçıoğlu’nun cezaevinden çıkmasını sağladı. Ancak bir süre sonra, bu kez kendi üzerine abonelik işlemi yaptırılmış olan 600 YTL olan elektrik borcu için kendisi hakkında icra işlemi başlatıldı. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından başlatılan icra takibi sonucu Mersin 3'üncü İcra Ceza Mahkemesi, Süreyya Kaşçıoğlu'na 3 ay hapis cezası verdi. Borcun ödenmesi için verilen 15 günlük ek süre yarın sona erecek olmasına rağmen, Süreyya Kaşçıoğlu parayı bulamadı.

Taşındıkları yeni evde, 4 çocuğu ile birlikte şimdi her an polisin kapısına dayanmasını bekleyen Süreyya Kaşçıoğlu, “Bu kadar duyarsızlık olur mu? Çocuklarıma sahip çıkacak kimse yok. Ben cezaevine girdiğimde babaları ile birlikte hayata tutunmaya çalışacaklar. Kimsemiz yok, sahip çıkanımız yok” dedi.

GENÇ KIZIN İSYANI
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ettiğini ancak bir sonuç alamadıklarını belirten Kaşçıoğlu’nın kızı 16 yaşındaki Tuğba Kaşçıoğlu ise, babası cezaevine girdiği zaman çok zor duruma düştüklerini anlatarak, “Ben buradan yetkililere seslenmek istiyorum; parası olmayan bu ülkede yaşayamayacak mı, parası olmayan herkes hapse mi girecek? Annem de cezaevine girerse ne yapacağımızı bilmiyorum. Bize yardım edecek kimse yok” diye konuştu.

A.A