Bu Paraya Casusuluk Olur Mu?

Yunanistan’ın eski Ankara Büyükelçisi olan şimdiki gizli servis başkanı Yiannis Korantis, "4.5 milyon Euro para veriyorlar. Bununla casusluk yapılmaz" dedi ve MİT’in 498 milyon Euro bütçeli olduğunu ileri sürdü. Oysa 2008 bütçesinden MİT’e ayrılan pay 217 milyon Euro.

YUNAN İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) başkanı emekli büyükelçi Yiannis Korantis, bütçeden kendilerine ayrılan paranın az olmasından şikayet ederken, Türkiye’yi örnek gösterdi. PASOK iktidarı döneminde Yunanistan’ın Ankara büyükelçisi olan Korantis, "EYP mensuplarının araştırma yapmaları için yılda 4.5 milyon Euro para veriliyor. Bunun 3 milyon Euro’su yurtdışındaki EYP mensuplarına gidiyor. Geriye 1.5 milyon Euro kalıyor. Bu parayla da casusluk yapılamaz. Türkiye’de gizli servislerin kullanma yetkisi oldukları paranın miktarı 498 milyon Euro" dedi.

Yunan medyasına göre, EYP çalışanları sendikasının Atina’da düzenlediği bir konferansta konuşan Korantis şu taleplerde bulundu:

EYP çalışanları, silahlı kuvvetler ya da polis teşkilatından değil, sivil personelden oluşmalı.

Teşkilat başkanı, Savunma ve Dışişleri Konseyi (Savunma ve güvenlik konularında karar alan organ) toplantılarına katılmalı.

EYP’e alınacak personel için kriterler zorlaştırılmalı.

Kadınlar fazlaymış

EYP’in eski başkanı Pavlos Apostolidis de teşkilattaki kadın fazlalığından yakındı; "Yüzde 40 çok yüksek bir oran. Kadın ajan sayısı gereğinden fazla" dedi. Apostolidis, aynı zamanda Yunan Alpha Bankası’nın yönetim kurulunda. Bu yüzden BDDK, Alternatif Bank’ın Alpha Bank’a satışını sakıncalı bulup veto etmişti. EYP çalışanları sendikası başkanı Kostas Angelakis ise "personelimiz bazen, maliye bakanlığındaki temizlikçilerden bile daha düşük maaş alıyor" dedi.

MİT bütçesi 423 milyon YTL

2008 yılı bütçesinde MİT’e 423.5 milyon YTL (217.5 milyon Euro) kaynak aktarılması öngörüldü. Bu ödeneğin, 299.3 milyon YTL’si personel giderleri, 28.5 milyon YTL’si sosyal güvenlik ödemeleri, 52.7 milyon YTL’si mal ve hizmet alımı, 43 milyon YTL’si de yatırım için kullanılacak. MİT’in web sayfasındaki yıllık faaliyet raporu gizli harcamaları kapsamıyor. "Örtülü faaliyetler" için ihtiyaç duyulan kaynak Başbakanlık Örtülü Ödeneği’nden karşılanıyor. 2005-2007 ödenek ve harcama rakamlarına göre MİT, ayrılan ödeneğin altında harcama yapıyor.
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr