Düğünlerde havaya ateş açanlara 3 yıla kadar hapis cezası geliyor. Hazırlanan yasa teklifinde; düğün, nişan, cenaze, konaklama tesisleri ve internet kafelerde silah taşıma yasağı da getiriyor. Suç, ruhsatsız silahla işlenirse ceza kademeli olarak artacak.

AKP'li İçişleri Komisyonu Başkanı Ziayeddin Akbulut’un hazırladığı yasa teklifine göre; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet ve buna benzer ortamlarda havaya ateş açanlar hapisle cezalandırılacak.

Eğlence ve kutlamada silah veya bıçak bulunduranlar, havaya ateş açarak kullananlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Silah ruhsatsız ve kullanıldığı yer düğün ve benzer bir toplantı ise cezalar kademeli olarak artacak.

Meclis İçişleri Komisyonu’nun gündemine gelen teklif, ruhsatsız ateşli silahlarla , mermileri satın alanlar, taşıyanlara da 6 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ceza, silahın niteliğine göre 12 yıldan 16 yıla kadar çıkabilecek.

Ruhsatsız silah ile mutat sayıda mermiyi ev veya işyerinde bulunduranlara ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Teklif ateşli ya da kesici silah taşınmayacak yerlerin kapsamını da genişletiyor. Buna göre, konaklama tesisleri, alkollü içki satılan yerler, sinema, kahvehane, elektronik oyun makineleri bulunan merkezler ve internet kafelerde silah taşınmayacak.