Dolmuş uçak geliyor
13 Haziran 2008 Cuma 19:57
Maliyet verimliliğinin sağlanmasını ve yolcunun istediği noktaya daha çabuk ve ekonomik olarak ulaşması amaçlayan Dolmuş Uçak Projesi başladı.


Maliyet verimliliğinin sağlanmasını ve yolcunun istediği noktaya daha çabuk ve ekonomik olarak ulaşması amaçlayan Dolmuş Uçak Projesi başladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) bu konuda yapılan ilk başvuru kabul edildi.

SHGM tarafından yapılan açıklamaya göre, 20 ile 100 arası koltuk kapasitesine sahip uçaklarla bölgesel havacılık yapılacak.

Dolmuş uçak projesi, küçük stol havaalanlarından küçük gövdeli uçaklar ile büyük havaalanlarına besleyici uçuşların yapılmasını içeriyor. Böylece, büyük gövdeli uçaklarla konvansiyonel hava alanlarına yapılan uçuşların doluluk oranının artırılması hedefleniyor. Ticaret, turizm ve sanayinin yoğun olduğu yerlerdeki büyük havaalanlarına küçük gövdeli uçaklarla yapılacak çapraz uçuşlar ile hava taşımacılığında hem maliyet verimliliğinin sağlanması hem de yolcunun istediği noktaya daha çabuk ve ekonomik olarak ulaşması amaçlanıyor.

A.A