Öğrencileri karneleriyle yargılamayalım


Bakan Hüseyin Çelik, öğrencilerin sadece karneleri ile değerlendirip yargılanmaması gerektiğiniMilli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2007-2008 öğretim yılının sona ermesi ve ÖSS sınavı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ''dolu dolu geçen bir eğitim ve öğretim yılını daha geride bırakıldığını'' kaydederek, velilere ''Bizlere emanet ettiğiniz ciğerparelerinizi şimdi tatil boyunca biz, sizlere emanet ediyoruz. En değerli varlıklarımız olan evlatlarınızın hayata ve bir üst öğretim kurumuna en iyi şekilde hazırlanmaları için tüm eğitim kadromuzla birlikte elimizden geleni yapmaya çalıştık'' açıklamasını yaptı.

''Öğrencilerin başarı ve başarısızlıklarına tüm paydaşlar olarak ortak olacaklarına'' dikkati çeken Çelik, ''Lütfen çocuklarımızı sadece karneleri ile değerlendirip yargılamayalım. Onları şartlı sevmek gibi bir hakkımızın olmadığını bilelim'' dedi.

''Çocukların daha iyi olmaları için yüreklendirilmeleri gerektiğini'' vurgulayan Çelik, şu tavsiyelerde bulundu:

''Onları teşvik etmeliyiz, başarılarından dolayı tebrik edip ödüllendirmeliyiz. Ancak, başarısızlıklarından dolayı onlardan sevgimizi, desteğimizi ve ilgimizi esirgememeliyiz. Böyle bir durumun onlara daha çok güvensizlik ve umutsuzluk olarak yansıyacağını unutmayalım.

Her tatilin yeni ve daha iyi bir başlangıç için bir fırsat olduğunu lütfen göz ardı etmeyelim.''
EĞİTİMCİLERE TEŞEKKÜR
Mesajında ''çocukları ve gençleri iyi birer birey, iyi birer vatandaş ve iyi birer insan olarak yetişmeleri için bir öğretim yılı boyunca gösterdikleri çabalar için'' eğitimcilere teşekkür eden Çelik, şu ifadelere yer verdi:

''Dünyanın en saygın ve hiçbir maddi karşılıkla hakkı ödenmeyecek bir mesleği icra ettiğinin farkında ve şuurunda olan tüm yönetici ve öğretmen arkadaşlarımın da bu tatil döneminde, hem geçen yılın en iyi şekilde muhasebesini yapacağına, hem de gelecek yıla en iyi şekilde hazırlanacaklarına inanıyorum.

Tüm meslektaşlarıma ve yardımcı personelimize bu vesileyle aile fertleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.''

''(ÖĞRENCİLERE) EKSİKLİKLERİ GİDERECEĞİZ''
Mesajında, öğrenciler için ''eğitim ağacının meyveleri'' benzetmesinde bulunan Çelik, tüm fiziki mekanların, teknolojik donanımların, dokümantasyonların ve nihayet tüm yönetici, öğretmen ve yardımcı personelin varlık sebebinin öğrenciler olduğunu belirtti.

''Öğrencilerin; geleceğe, hayata ve mesleğe en iyi şekilde hazırlanması için tüm eğitim öğretim kadrosunun bir yıl boyunca seferber olduğunu'' vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

''Başarılarınız, şüphesiz ki bizlerin övünç kaynağıdır. Başarısızlıklarınız varsa hem sizin hem de bizim eksikliğimizdir. Bu eksiklikleri yöneticilerimiz, rehberlik servislerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle konuşarak, onların gösterdiği çözümleri esas alarak gidereceğiz.

Bazılarınızla bir üst sınıfta, bazılarınızla bir üst eğitim kurumunda, bazılarınızla da bizatihi hayatın içinde yeniden karşılaşma ümidiyle, sizlere, çok iyi dinleneceğiniz, ama bolca kitap okuyacağınız güzel bir tatil diliyor ve hepinizi gözlerinden öpüyorum.''

ÖSS SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE
ÖSS sınavına girecek öğrencilere de mesajında yer veren Bakan Çelik, bu sınavdan sonra bazı öğrencilerin bir yüksek öğretim programına yerleşeceğini, bazılarının ise kısa yoldan hayata atılacağını belirtti.

Mesajında, ''Girdiğiniz sınavın bundan sonraki hayatınızı şekillendirmesi bakımından önemli olduğunun farkındayız'' ifadesini kullanan Çelik, öğrencilere şu önerilerde bulundu:

''Ancak bu sınavın bir ölüm kalım meselesi olmadığını, sınavı kazanmanın veya kaybetmenin dünyanın sonu olmadığını bilmeliyiz.

Sizin ruh ve beden sağlığınız her zaman her şeyden önemli ve daha önceliklidir.

Her şeye rağmen bu sınavda başarılı olamayanlar da olacaktır; ancak ümit sahibi olanlar için hayat daima büyük fırsatlar sunar. Batan güneşin ardından hüzünlenmektense ertesi gün doğacak günün sevincini yaşamak daha akılcı bir davranıştır.

Bu vesileyle sizlere hayatınızın bu önemli dönemecinde başarılar diler, sevgiler sunarım.''


Ensonhaber