Özel hastaneye yüzde 30 şartı!
14 Haziran 2008 Cumartesi 14:37
SSK'lıyı muayene eden özel hastanelere yüzde 30 şartı getirildi. Bakın neler değişecek?


Türkiye'de bir devrim niteliğinde olan “özel hastanelerde SSK’lının fark ödeyerek hizmet alması” uygulaması sona eriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre özel hastaneler, sağlık hizmetleri fiyatlandırma komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 30’una kadar ilave ücret alabilecek.

ÖZEL HASTANELER İFLAS EDEBİLİR
Özel Hastaneler Derneği Başkanı Muharrem Usta, sistemi işlemez hale getirecek değişikliğin büyük bir kaos yaratacağını ve iki aya kadar pekçok özel hastanenin iflas noktasına geleceğini açıkladı.

SSK’lılara özel hastanelerin kapısını açan ve Muharrem Usta’ya göre “AKP’nin son seçimlerde çok yüksek oy almasında da çok etkili olan” sistemde, SSK’lı bir hasta özel bir hastaneye gittiğinde katkı payı ödeyerek tedavi olabiliyordu.

NELER DEĞİŞECEK?

Devlet belirlediği hizmet ücretini o hastaneye ödüyor, özel hastane de fiyat tarifesine göre aradaki farkı hastadan alıyordu. Ancak son düzenleme ile bu farka yüzde 30 sınırı getirildi. Örneğin artık bir özel hastane devletin 50 YTL bedel belirlediği bir hizmetten, 20 YTL fark alamayacak.

Muharrem Usta, değişikliğin nelere yol açacağını şu sözlerle anlattı: “Devletin belirlediği fiyatlarla hastalara hizmet verebilmemiz mümkün değil. Hastanelerde kuyruklar geri gelecektir. Sistemde kalmak zorunda olanlar ise birer devlet hastanesine dönüşecek. Çünkü maliyeti kurtarmak için günlük bakılan hasta sayısı mecburen artırılacak.”

80 BİN KİŞİ İŞSİZ KALIR

AynI zamanda Medical Park Hastaneleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Muharrem Usta, “Eğer hükümet, ’Özel sektör bu sisteme girince SSK’ları cezbetti, hasta sayısı artınca büyük yatırımlar yaptı, artık sistemden nasıl olsa çıkamaz, ipler artık bizim elimizde’ mantığına girerek bu değişikliği yaptıysa çok yanıldıklarını görecekler. Yüzde 30 sınırı hayata geçerse 2 aya kadar pekçok özel hastane kapanacak, en az 80 bin kişi işini kaybedecek” diye konuştu

A.A