Bu acıyı bile sömürdüler!
14 Haziran 2008 Cumartesi 18:58
Terör üzerinden yüz kızartan kazanç! Terör mağdurlarının zararları fazla gösterildi... Alınan paralar köy muhtarının cebine girdi.


Iğdır'da terör mağdurlarının zararlarını fazla göstererek haksız kazanç elde edilmesini sağlayan bir köy muhtarı ve iki bilirkişi hakkında soruşturma başlattı.

5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun kapsamında Aralık ilçesine bağlı Adetli köyü Hıdırlı mezrasındaki terörden zarar gören 88 kişinin yaptığı başvurular değerlendirilerek belirlenen zararları ödendi.

Mezrada yaşayan bazı kişilerin başvurusu üzerine başlatılan inceleme kapsamında terörden dolayı tazminat almayı hak eden 88 kişiden 24'üne 303 bin 334 YTL haksız ödeme yapıldığı belirledi.

Köy muhtarı ve iki bilirkişi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yapılırken, haksız ödenen 303 bin 304 YTL'nin geri alınması için de tebligat yapıldığı öğrenildi.

VALİ KARAHİSARLI: "KİM FAZLA PARA ALMIŞSA GERİ ÖDEYECEKTİR

Iğdır Valisi Saffet Karahisarlı, yaptığı açıklamada, 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun kapsamında bir köy muhtarı ile 2 bilirkişi hazırladıkları zarar tespit çizelgesini gerçeğe aykırı düzenlediklerinin belirlendiğini söyledi.

Terör mağduru bazı kişilerin de yalan beyanda bulunduklarını anlatan Karahisarlı, "köy muhtarı ve bilirkişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bunlar hakkında soruşturma sürüyor. Yalan beyan ile hazırlanan gerçeğe aykırı çizelge ile kim fazla para almışsa geri ödeyecektir. Bu işi yapanlar cezası kalmayacaktır. Ayrıca terör zararlarının karşılanması için yapılan başvuruların tümünü de yeniden inceliyoruz" diye konuştu.

A.A