Ölüm kampında grev günü
YAZDIR | YOLLA
15/06/2008

Her ay ölüm haberinin geldiği Tuzla'adaki tersanelerde yarın grev var. Greve işçilerin yanı sıra öğrenciler, aydınlar ve meslek örgütleri de destek veriyor. Tek istek var: Ölümler dursun


İSTANBUL - Bugüne kadar 98 işçiye mezar olan Tuzla'daki tersanelerde bugün grev var. Sadece işçiler değil, onlara destek verecek olan öğrenciler, aydınlar, meslek kuruluşları bugün Tuzla'da bir araya gelip, ölümlerin durdurulması için gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını isteyecek.
TBMM'de araştırma komisyonu kurulmasına, her ölümden sonra yetkililerin 'önlem alınacak' sözlerine karşın beklenen Tuzla'dan ölüm haberleri gelmeye devam etti.Peşi sıra gelen ölüm haberleriyle adı 'Ölüm kampına' çıkan Tuzla tersanelerinde geçen mayıs ayı içinde üç işçi öldü. Haziranın ilk haftasında haber merkezlerine ulaşan ölüm haberinin kaynağı yine Tuzla'ydı. Ölümlerin arkasında 'ihmal' yatıyordu. Eletrik çarpması, yüksekten düşme, cisim çarpması... Uzmanlar ve sendikacılar bu ölümlerin basit ve büyük maliyet gerektirmeyen önlemlerle durdurulabileceğini söyledi ancak durum değişmedi. Son olarak Haziran ayında İhsan Turhan isimli deneyimli bir boya montajcısının ölümüyle son altı aydaki ölümler 12'ye, tersanelerin kuruluşundan yani 1985'den bugüne kadarki ölümlerin sayısıysa 98'e çıktı.


Yetkililerden 'tuhaf' açıklamalar
Tuzla ölüm üretirken, çözüm üretmesi istenen yetkililerden hep 'tuhaf' açıklamalar geldi. Tersane sahipleri ve bürokratlara göre kazaların nedeni deneyimsiz, Anadolu'dan gelen ve hatta denizi ilk kez gören 'işçiler'deydi. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSGÜM) Genel Müdürü Kasım Özer, mayıs ayında TBMM Tuzla Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadesindeki sözleri 'bakış açısını' özetliyordu:
"Köyden hiç ayrılmamış insanlar, sanayi işlerine girdiğinde üzüntü verici kazalar oluyor. Yeraltı maden ocağında gaz patlamasında 250 insan ölüyor. ... tersanelerde sanki 'facialar varmış' gibi
gösteriliyor. Ama oranlara baktığımızda o kadar büyük değil."
Tersane sahipleriyse ölümlerin aslında 'komplo' olabileceğini söylerken, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan'ın sözleri işçileri kızdırdı: "Burası tekstil atölyesi değil, işçi ölebileceğini bilmeli.."


07.00'da toplanılacak
Tüm bu gelişmeler arasında DİSK'e bağlı Limter-İş greve gitmeye karar verdi. Grev günü olarak bugünü ilan etti. Yaklaşık iki haftadır aydınlar, meslek örgütleri, öğrenciler ve akademisyler basın toplantıları ve zaman zaman eylemlerle greve destek vereceklerini açıkladı. Limter - İş Başkanı Cem Dinç, "Sabah saat 07.00 Tuzla Gemi Tersanesi'nin önünde işçi arkadaşlarımızla birlikte toplanacağız. Sivil toplum örgütü üyeleri, temsilcileri, aydınlar da greve destek olmak için gelecek. Konuşmalar olacak, tiyatro gösterileri olacak. Biz daha sonra Gemi İnşaat Sanayicileri Birliği'yle (GİSBİR) taleplerimizi iletmek için görüşme talep edeceğiz" dedi.Aralarında yazar, sanatçı, gazeteci, akademisyen, sendikacı ve aktivistlerin bulunduğu 150'den fazla kişinin oluşturduğu 'Tuzla'da Ölümlere Son İnisiyatifi' de greve katılmak üzere bu sabah saat 8:45'te Haydarpaşa garında buluşacak ve ilk trenle Tuzla'ya gidecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale ve Diyarbakır'dan bir grup fotoğrafçı da 'Gözümüz Tuzla'da' adlı bir kampanyayla grev günü Tuzla'da olacak.


Çalıştay çalışamadı
Bu arada iki hafta önce TOBB ve DİSK başkanları tarafından bir çalıştay planlanmıştı. Buna göre DİSK, Limter - İş, Dok Gemi - İş, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği ve Deniz Ticaret Odası yetkilileri ile Türk Tabipler Birliği, TMMOB ve akademisyenlerden oluşan uzmanları bir araya getirecek, tersanelerdeki çalışma koşullarının izlenmesi ve iyileştirilmesi için çalışacak bir 'sektörel
izleme kurulu'nun oluşturulması çalışmalarını başlatacaktı. Önceki gün başlaması öngörülen bu çalıştay DİSK'in açıklamasına göre 'tarafların önerilerini ortaklaştırmalarının olgunlaşamaması' nedeniyle başlamadan ertelendi.Limter - İş'in talepleri
Tuzla tersanelerinin denetimini Limter - İş, TMMOB, Türk Tabibleri Birliği, İstanbul Barosu, Çalışma Bakanlığı ve GİSBİR'den oluşan bağımsız bir komisyon yapsın. Ağır ve tehlikeli iş kolu yönetmeliği uygulansın. Taşeronluk sistemi kaldırılsın. 7,5 saatlik iş günü uygulansın. Sigortalarz ana firma tarafından ve aldığımız ücret üzerinden yatırılsın. Gurbetçi işçilere sağlıklı barınma evleri sağlansın. Sendikamıza tersanelerde temsilcilik açma hakkı tanınsın." (Radikal)