ÖSS'de 3 soru iptal edilebilirBüyük sınavda tartışmalı sorular olduğu iddialarına ÖSYM Başkanı Yarımağan açıklama getirdi

16.06.2008 14:352 soru çift cevaplı iddiası
Dershane uzmanları ÖSS sorularının sanıldığı kadar kolay olmadığı görüşünde birleşti. Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri uzmanları, Türkçe’de 14. soruda doğru cevabın ‘E’ şıkkı olmasını tartışmalı buldu. SOS-1’ de 4. soru ile Fen Bilimleri Testi’nin 2. bölümündeki 4. soruyu tartışmaya açık olarak değerlendirdi.
Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri uzmanları şu değerlendirmeyi yaptı: “Öğrenciler soruları zor buldu. Geçen yıla göre Mat-1 ve Mat-2 testleri daha zor, Fen-1 ve Fen-2 testleriise daha kolay. Öğretmenler de hemen hemen aynı görüşte.”
ÖSS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN
Uğur Dershaneleri Rehberlik birimi, sınav sonucunda soruların tamamını yapacak öğrenci olacağını düşünmediklerini belirterek, “Kamuoyunda söylendiği gibi ÖSS kolay bir sınav olmadı”dedi.
Uğur Dershaneleri uzmanları da Fen Bilimleri-2 testinin 4. sorusu olan Fizik sorusunun cevabının A şıkkı değil D şıkkı olması gerektiğini söyledi. Türkçe’de de 14. sorunun tartışmalı olduğu belirtildi.
ÖSYM'den açıklama geldi
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, dün
gerçekleştirilen Öğrenci Seçme Sınavı'ndaki (ÖSS) soruların inceleneceğini, hatalı soru saptanırsa iptal edileceğini bildirdi.

Yarımağan, ÖSS'deki bazı sorularda problemler bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili inceleme yapılacağını ifade etti. Yarımağan, inceleme sonucunda hangi soruda problem tespit edilirse o sorunun iptal edileceğini söyledi.
Yarımağan, "Sadece bu tür iddiaları değil, sorularla ilgili öğrencilerin, öğretmenlerin, okulların, dershanelerin başvurularını da dikkate alırız. Soruları ilgili hocalar incelerler ve ona göre karar verirler" dedi.
Prof. Dr. Ünal Yarımağan, illerden ÖSS evrakını teslim alma çalışmalarının sürdüğünü, tüm evrak merkezde toplandıktan sonra sonuç değerlendirme işlemlerinin başlayacağını kaydetti.


Hürriyet