İran'a gözdağıAvrupa'ya veda turunu sürdüren Bush, İngiltere Başbakanı ile görüştü..

16.06.2008 14:34ABD Başkanı George Bush, Avrupa'ya veda turu çerçevesinde geldiği İngiltere'de Başbakan Gordon Brown ile görüştü.

İki liderin görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında İngiltere Başbakanı Brown, İran nükleer kriziyle ilgili olarak, "Diyaloğu sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız, ancak İran'ın çözüm ve ortaklık önerilerini görmezden gelmeyi sürdürmesi halinde ambargoları yoğunlaştırmaktan başka seçeneğimiz kalmadığı noktasında da açık bir tutum içindeyiz" dedi. Brown, İngiltere'nin Avrupa'ya bu yönde çağrıda bulunacağını ve Avrupa'nın da İran'a karşı yaptırımları kabul edeceğini söyledi.

İngiltere'nin Afganistan'a ek güç göndermeye hazırlandığını da belirten Brown, böylece İngiltere'nin Afganistan'daki asker sayısının en yüksek düzeye ulaştırılacağını kaydetti.

Brown ayrıca, Zimbabve'ye, insan hakları temsilcisi ve uluslararası seçim gözlemcisinin ülkeye girişine izin vermesi çağrısında bulundu. Devlet Başkanı Robert Mugabe'den BM insan hakları temsilcisinin ülkeye girişine izin vermesini isteyen Brown, Zimbabve'deki durumun giderek bozulduğunu da vurguladı.

Toplantıda Bush da Afganistan ile Pakistan arasındaki gergin durumun sakinleşmesine yardımcı olabileceklerini söyleyerek, Taliban'a karşı mücadele eden Afganistan ve Pakistan liderlerine görüşmelerde bulunarak, istihbarat paylaşımı yapmaları çağrısında bulundu.

Bush, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, "Taliban militanlarıyla savaşmak için sınır ötesine Pakistan'a asker gönderme" tehdidini destekleyip desteklemediği sorusunu ise yanıtsız bıraktı, buna karşın Karzai'nin endişelerini anladığını belirtti.
AA