Kaçırdıkları kişileri intihar komandosu yapmışlarTespit edilen korkunç gerçek, bugüne kadar pek çok Iraklının yaşamına mal olduğunu ortaya çıkardı.

16.06.2008 12:33Irak’ta silahlı gruplarca kaçırılan pek çok kişinin bombalı saldırı eylemlerinde intihar komandosu olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Irak İstihbarat Ajansından bir kaynak, örgüt üyeleri, hücre sorumluları ve silahlı militanlar üzerindeki sorgudan yola çıkılarak tespit edilen korkunç olayın, bugüne kadar pek çok Iraklının yaşamına mal olduğu vurgulanıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen aynı kaynak, “Silahlı gruplar kaçırdıkları kurbanların araçlarının altına mıknatıslı bomba yerleştiriyor. Bu, terör örgütü El-Kaide’nin uyguladığı bir tür eylem yöntemi. Seçilen kurban, aracının altına bomba yerleştirildikten sonra serbest bırakılıyor. Araçların kontrol noktalarına yaklaştığında uzaktan kumandayla araçlar patlatılıyor. Bundan kurbanın bilgisi ve haberi olmuyor. Asıl fitili ateşleyen, onu arkadan gizlice takip eden örgüt üyesi oluyor” dedi.

Geçen yıl silahlı gruplarca kaçırılarak Kerkük’teki bir camiye intihar eylemi düzenlemek isterken üzerindeki patlayıcılarla birlikte sağ olarak yakalanan Musullu bir Iraklı, “Gece ailemden dört kişiyi kaçırdılar, beni de kaçırarak saldırı düzenlemem için üzerime bomba yerleştirdiler. Kim olduklarını bilmiyorum, bu saldırıyı yapamazsam aile fertlerimi öldürecekler” diyerek korkunç planı gün yüzüne çıkarmıştı.

İHA