Kuzey Irak'a tarifeli uçak seferleri başlıyorİstanbul-Erbil tarifeli uçuşları 29 Haziran'da başlıyor

16.06.2008 11:57Kuzey Irak'a daha önce tarifesiz (charter) yapılan uçak seferleri düzenli hale geliyor. Atlasjet, 29 Haziran'da İstanbul-Erbil tarifeli uçuşlarına başlıyor. Haftada 5 gün olarak belirlenen seferler, Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilecek. Ayrıca Erbil yolcuları, eski tip uçaklarla değil, 2 yaş ortalamasına sahip yeni uçaklarla seyahat edecek.

Türkiye, bölgesel Kürt yönetiminin de aralarında bulunduğu Iraklı tüm kesimlerle görüşme konusunda Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararı almasından sonra ikili ilişkileri tüm yönleriyle geliştirmeye devam ediyor.

Ankara ile Erbil'deki Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından yapılan bir dizi görüşmenin ardından ekonomik anlamda da önemli bir karar alındı. İstanbul'dan Kuzey Irak'a güvenlik nedeniyle bugüne kadar tarifesiz (Charter) yapılan uçak seferleri düzenli hale getirildi. Özel havayolu şirketlerinden Atlasjet, 29 Haziran'da İstanbul-Erbil tarifeli uçuşlarına başlıyor. İlk etapta haftada 5 gün yapılacak seferler, daha sonra 6'ya çıkarılacak. Uçuşların yeri de artık değişiyor. Daha önce Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yapılan uçuşlar, bundan böyle Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilecek. Erbil seferlerinde sadece havalimanı değil uçaklar da değişiyor. Geçmişte MD tipi eski uçaklarla seyahat eden Erbil yolcuları artık 2 yaş ortalamasına sahip yeni uçaklara binecek.

Güvenlik, uçuş emniyeti ve bilet paralarının ödenmemesi gibi nedenlerle birçok kez sekteye uğrayan İstanbul-Erbil seferleri artık her hafta pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve pazar gerçekleşecek. Atlasjet Havayolları, 2 yaş ortalamasına sahip CRJ 900 ve Airbus 319 tipi uçaklarla yapılacak uçuşlarda ayda yaklaşık 3 bin yolcu taşımayı planlıyor. Yolcular, tarifeli uçuş biletlerini internetten ya da telefonla alma imkanına kavuşurken, İstanbul'dan da yurtiçi ve yurtdışı bağlantılı transferden yararlanabilecek. Atlasjet Havayolları, 2007 yılından bu yana tarifeli sefer yapabilmek için prosedürlerin tamamlanmasını bekliyordu. 2,5 saat süren İstanbul-Erbil uçuşları, havayolu şirketlerine haftada yaklaşık 150 bin dolar kazandırıyor. Sıcak yemek verilmeyen uçuşların kârlı olması nedeniyle, özellikle charter firmaları uçuş düzenlemeyi sürdürüyor.

Charter şirketlerin büyük rağbet gösterdiği İstanbul-Erbil uçuşları, 1995'te Fly Air ile başlamıştı. Dışişleri Bakanlığı'nın izni alınarak başlatılan uçuşlar ilk olarak 1995 Ağustos'unda İstanbul'dan Süleymaniye'ye gerçekleştirilmişti.

Zaman