"Birer birer ölmektense, topluca ölmeye hazırız"Grev yapan işçilerle eyleme katılmayanlar birbirine girdi

16.06.2008 13:44Tuzla'da bu sabah saatlerinden itibaren greve giden Limter-İş Sendikasına bağlı işçiler ile greve katılmayan işçiler arasında arbede yaşandı.

Limter-iş Sendikası tarafından alınan grev kararı ile, sendikaya bağlı işçiler sabah saatlerinde iş başı yapmadı. Katılımın beklentinin altında olduğu grevde, alınan grev kararına uymayıp tersanedeki işlerinin başına giden işçilerle, grev yapan grup arasında olaylar çıktı. Tersaneler caddasi üzerinde toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Polisin güvenlik önlemi aldığı bölgede yetkili emniyet amirleri, çekim yapan basın mensuplarına yolu boşaltarak kaldırımdan çekim yapmalarını istedi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir trafo direğinin üzerine çıkan, Limter -iş sendikesi genel sekreteri Kamber Saygılı, "Bugün grev kararı aldık, sonuna kadar direneceğiz. Bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız. Her gün birer birer ölmektense, topluca ölmeye hazırız" dedi.

Tersane sabah saatlerinde grev kararını dikkate almayan bazı işçiler ise greve destek vermeyerek normal bir şekilde işlerinin başına gitti. Bu sırada kol kola girerek, iş başı yapmak için geçmek isteyen işçiler ile grev yapan işçiler arasında önce sözlü sataşmalar başladı. Limter -iş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç, greve destek vermeyen işçilerle konuşarak, destek için ikna etmeye çalıştı. İki grup arasında sözlü olarak başlayan sataşmalar bir anda kavgaya dönüştü. Çevrede bulunan sivil polisler ve resmi üniformalı polislerin araya girmesi ile kavga kısa sürede yatıştırıldı. Yaşanan arbede sırasında fenalık geçiren yaşlı bir kadın ise, eylemcile ve polis tarafından su verilerek, sakinleştirildi.

Grev yaparak sloganlar eşliğinde yürüyen grup, kendilerine destek vemeyen diğer arkadaşlarını greve katılmaları çağrısında bulunurken, ilçede geniş güvenlik önlemleri alındı.

İHA