İşte AK Parti'nin savunması!
16 Haziran 2008 Pazartesi 16:50
Tam 402 sayfadan oluşuyor. Büyük merak konusu olan savunma Anayasa Mahkemesi'ne verildi. Metinde ilginç noktalar var.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ, partinin esas hakkındaki savunmasını saat 16.45'te Anayasa Mahkemesi'ne getirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın 30 Mayısta verdiği esas hakkındaki görüşünün ardından 1 ay içinde esas hakkındaki savunmasını vermesi gereken AK Parti, yasal sürenin dolmasına 13 gün kala savunmasını Yüksek mahkemeye sundu.

Mahkeme çıkışında soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, savunmanın sekiz ayrı klasörden oluştuğunu söyledi. 402 sayfalık savunmanın ilk üç klasörünün savunmaya ilişkin temel hususların yer aldığını diğer beş klasörün ise savunmaya ilişkin delillerin bulunduğunu ifade eden Fırat, "Birinci klasörde savunmanın hukuki bölümlerin yer aldığını ikinci klasörde ise Recep Tayyip Erdoğan'ın hakkında ileri sürülen iddialara verilen cevaplar bulunmaktadır" dedi. Son klasörün ise hakkında siyasi yasak istenilen 70 kişi hakkındaki savunmalarırn yer aldığını belirten Fırat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili verilen savunmada özel bir bir bölümün bulunmadığını ifade etti.
Bundan sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.
Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.Haber Kaynağı: