Hollanda'nın Almanya sınırına yakın Almelo kentindeki belediye binasında, aralarında bir encümen üyesinin de bulunduğu bir grup vatandaşı rehin alan kişinin Türk vatandaşı olduğu öğrenildi.

Bölgeden yayın yapan yerel Oost Televizyonu ve Tubantia gazetesinin haberine göre, "Rechter" adlı lokantanın sahibi olan 41 yaşındaki Türk vatandaşı, belediyeden işletme izni alamadığı için bu sabah önce lokantasını yaktı, buradaki yangında bir kişi yaralandı.

Daha sonra otomobiliyle belediye binasının önüne giden lokanta sahibi, otomobilini de ateşe verdikten sonra silahıyla belediye binasına girerek birinci kata çıktı ve bazı vatandaşlarla birlikte bir encümen üyesini rehin aldı.

Yerel kaynaklar, "Rechter" adlı lokantanın kısa bir süre önce satın alındığını, belediyenin yeni imar planına göre lokantaya izin vermediğini ve 1 Hazirandan önce kapatılması yönünde karar aldığını bildirdiler.

Kaynaklar, "Rechter" adlı lokantayı satın alan söz konusu kişinin, "De Molen" adında bir lokantasının daha bulunduğunu söylediler.

Edinilen bilgiye göre, kentteki konut ve çevreden sorumlu encümen üyesi Bert Kuiper ile birlikte bazı vatandaşların rehin alma eylemi devam ediyor. Bununla birlikte, rehineler arasında olduğu sanılan 50 dolayında vatandaşın binayı terk ettiği belirtildi.

Belediye binası çevresinde güvenlik önlemleri alındığı, yetkililerin olayı önemli bir sorun yaşanmadan çözme yönünde çaba gösterdiği kaydedildi.

AA