Erdoğan Bush'u katladı!
16 Haziran 2008 Pazartesi 20:24
Tüm dünyada en güvenilir lider anketi yapıldı. Ankette ilginç sonuçlar vardı. En ilginci ise Erdoğan'la Bush arasındaki farktı. Bakın en güvenilir lider kim?


ABD merkezli bir kuruluşun Türkiye dâhil, 20 ülkede yaptırdığı araştırma dünya liderlerine pek fazla güvenilmediğini gösterdi. Ankette Türklerin yüzde 55'i Erdoğan'a güveniyor. ABD'de ise durum tam tersi... Amerikalıların yüzde 56'sı liderlerine güvenmiyor...
BUSH EN AZ GÜVENİLEN LİDER
WorldPublicOpinion.org'un Türkiye dâhil, 20 ülkede yaptırdığı araştırma dünya liderlerine pek fazla güvenilmediğini gösterdi. ABD Başkanı George Bush, en az güvenilen liderler arasında yer alırken, Çin ve Rusya liderleri Hu Jintao ile Vladimir Putin'e de güvenilmiyor. Maryland Üniversitesi'nin yönettiği ankete katılanlar dünya liderleri arasında yalnızca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon için çoğunlukla olumlu görüş belirtti.

ERDOĞAN'A YÜZDE 55 GÜVEN

Türkiye'de Arı Hareketi ve Infakto Araştırma Grubu'nun işbirliğiyle gerçekleştirilen anket, Türklerin dünya liderlerine de bölgesel liderlere de güvenmediğini gösterdi. Katılımcıların yüzde 55'i Başbakan Erdoğan'a güvendiğini söylerken, Türklerden en kötü notu ABD Başkanı Bush aldı.
'Bölgesel liderler' kategorisinde değerlendirilen Erdoğan'ı, İran ve Mısırlılar 'güvenilir' bulduklarını ifade etti. Ürdün ve Filistin'deki anketlerde ise halkın çoğunluğu Erdoğan için olumsuz görüş belirtti.

AMERİKALILAR İNGİLTERE LİDERİNİ BUSH'TAN DAHA GÜVENİLİR BULUYOR

Yalnızca Hindistan ve Nijerya'da desteklenen George Bush, Amerikan vatandaşlarının yüzde 56'sı tarafından 'güvenilmez' ilan edildi.
İngiltere Başkanı Gordon Brown, Amerikalıların olumu görüş belirttiği tek lider oldu.
George Bush, 20 ülke arasında yalnızca Hindistan ve Nijerya'da 'doğru karar alabilecek lider' olarak nitelendirildi.
Azerilerin Amerikan vatandaşlarından daha fazla güvendiği Bush; Mısır, İran, Türkiye, Filistin ve Ürdün'de en kötü notu aldı.
Genel ortalamada Bush'la birlikte en çok prestij kaybeden dünya lideri ise Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref oldu.

ORTADOĞU'NUN KAHRAMANI NASRALLAH

Lübnan'daki direniş örgütü Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah Ortadoğu'da en çok desteklenen bölgesel liderlerin başında geldi.
Filistin'de Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan daha fazla güven kazanan Nasrallah, İran'da da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad kadar destek buldu.
Mısır ve Ürdünlüler de Nasrallah'a güvendiklerini belirtti. Bölgede Hizbullah liderini güvenmeyen tek ülke ise Türkiye oldu. Türklerin yüzde 65'inin olumsuz görüş belirttiği Nasrallah, yalnızca yüzde 4 oranında destek buldu.

A.A