"Yarışmaktan korkuyorum"1999 Marmara Depremi'nden kurtulan Motorsiklet Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu Söz Sende'de Balçiçek Pamir'e anlattı...

17.06.2008 20:053 kardeş yola çıktınız, şimdi sen tek kaldın. Bununla başa çıkmak zor olsa gerek..

Tabii ki. İlk olarak Sofuoğlu kardeşler olarak tanındık. Bir tek ben kaldım. Bunu söylemek içimi burkuyor.

BALÇİÇEK PAMİR İLE KENAN SOFUOĞLU'NUN SÖYLEŞİNİN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYN

O trafik kazasıydı değil mi?

O değildi. Herkes öyle diyordu ama o yayaydı. Karşıdan karşıya geçerken araba çarpmasıyla vefat etti. Herkesin bildiği biriydi. Bahattin abimin vefatıyla biraz rahatladık. Çünkü üçümüz birden yarıştığımız için büyük bir baskı vardı. Siz bu çocukların 3ünü de yarıştırıyosunuz neden diyorlar. Annem ve babamın üzerinde de baskı vardı. Abim vefat edince insanlar anladı ki motorsiklet tehlikeli ama ecewlin ne zaman geleceği belli olmuyor dediler.

Siz ailecek depremden kurtulmuşsunuz

Depremde bizim apartmanda 6 kjişiydik. Alt kattakiler öldü. Biz de kurtulduk. Mucizeydi bizim için. Kim derdi ki 2002'de Bahattin 2008'de Sinan vefat etti. 40 günü bile dolmadı. Hayatta ne olacağı hiç belli olmuyor.

Siz aynı kürsüye çıkmıştınız bir keresinde..

Zaten o dönemde 2001'de ilk üçe çıktığımızda Balkanlar Şampiyonası'nda Sofuoğlu Kardeşler olarak tanındık. Motor sporlarında 1 numaraydık

Ne hayaller kurardınız 3 kardeş?

Yarıştığımız yıllarda tek hayal vardı Üç kardeş olarak yarışıp kürsülere çıkmak. Avrupa hayalimiz de yoktu. 2001'de başarılı olunca Avrupa'ya yönelelim dedik.
2001 krizinde motorsiklet yarışları kapandı burada

Almanya'ya gidişin de o döneme rast geliyor değil mi? Baban herşeyi satmış ve seni yollamış

2001'de kriz patladı. Ara verildi. 3 kardeştik babam başımızdaydı. Biriniz yurtdışına çıkacak dediler. Ben çıktım. Herlşey nasip kısmet oldu. Belki ileride Sinan ağabeyim de gelecekti. Bahattin ağabeyimin vefatıyla ve birimiz yurtdışında dedik.

Motorsiklet yarışçılarında bir ölüm korkusu var mıdır?

Kesinlikle yoktur. Bende de yok, Sinan ve Bahattin Ağabeyim'de de yoktu. Zaten geçen senenin sonlarında Dünya Şampiyonu olmuştum. Ağbeyimle birlikte yarıştık. Düşeceğim öleceğim diye bir korkumuz olmadı. Benim o sıkıntım daha yeni başladı. Nedeni çok normaldir. Ağabeyim çok kısa zaman önce vefat etti. Annemle babamın korkusu arttı. Benim de içimde var o korku

Ben bu işi bırakayım dedin mi?

Anneme söylemiştim. Bırakmamı istemişlerdi. Sinan ağabeyimde de öyle oldu. Kendimi kanıtladım. Ama süre geçtikçe hayat devam ediyor dedik..

Baban çok destek olmuş senin için. Demişsin ki babana 'bana birşey olursa'

Ben duydum, babam öyle birşey demedi. Söylemez de. Ama inanan insanlar olduğumuz için ölümün nereden geleceği belli olmaz. Bu acıyı ben yaşarım demiş olamaz yani. İkisine de sordum. Babam devam edeceksin dedi. Bahattin abini, Sinan abini ecelle kaybettik dediler.

Bırak deseler bırakır mısın?


Evet bırakırım.

24 yaşındasın değil mi? Güzel bir kariyer var. Almanya'ya gittin dil yok, biraz paran var nasıl oldu?


Bir işe başlarken zorluk çekersiniz. İlk yıllarımda Türkiye'de başarılı olduğumuzu söyledik. Rakibimiz yok, imkan verin dediler. Adamlar 'Türkiye'de iyi olursunuz ama burası Almanya' deyip geri yolladılar bizi. Ben ondan sonra 0'dan başiladım. Amatör kupadan başladık. 2. yılımda konuştuğuım insanların olduğu noktaya başka bir takımla çıktım. Sonrasında Almanlar tarafında kapışılmaya başladım.

Bir taraftan da koşullar zordu,i uçak parası yok, aynı dairede 3-5 kişi kalmışsınız. Destekleyen de yok


Belli bir noktaya gelmeyenlere destek verilmiyor bu bir gerçek. Bu gerçeği değiştirmek çok zor. İnşallah bu sayede başka sporcular da gelir.
Günlerce konsolosluğun önünde bekliyordum. Alman vatandaşı olmamı istediler. Ama Almanya çok şampiyonlar çıkarmış ama Türk olarak yoktu. İnsanlara karşı bu çok güzel birşey oldu.
Habertürk