Dev kertenkele Urfa'da
Türkiye'de ilk defa "Çöl Varanı" görüntülendi.

17.06.2008 16:06Doğa Derneği'nin Şanlıurfa'da yürüttüğü koruma çalışmaları kapsamında bir kertenkeleye göre çok iri olmasından dolayı "Dev kertenkele" de denilen Çöl Varan'ın Türkiye'deki son bireylerinden biri görüntülendi. Doğa Derneği uzmanı Turan Çetin, bu nadir canlı türünü doğal yaşam ortamında ilk kez fotoğraflamayı ve filme almayı başardı. Bu sonuç, Urfa bozkırlarında yaşayan nesli tehlikedeki canlıların korunmasına yönelik umutları artırdı.
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Doğa Derneği'nin Urfa'nın Bozkırları projesi kapsamında yapılan arazi çalışmalarında tespit edilen çöl varanının boyu ortalama bir metre olmakla birlikte, bu nadir canlının büyüklüğü bir metre 30 santime kadar yükselebildiği belirtildi. Doğa Derneği uzmanı Turan Çetin, "Çöl varanı, Urfa'daki kurak alanlarda yaşıyor ve tarım alanlarının genişlemesi nedeniyle nesli tehlike altındadır" dedi.
ÇÖL VARANINI KÖYLÜLER KORUYOR
Doğa Derneği'nin bölgede daha önce yaptığı çalışmalar sonucunda Çöl Varan'ın bulunduğu son yerler saptanmış, ancak bu nadir kertenkele türü tam olarak görüntülenememişti. Çöl Varanı, kendisi ile aynı alanı paylaşan köylüler tarafından da biliniyordu, ancak görünüşü nedeniyle korkulan ve görüldüğü yerde öldürülen bir canlı türüydü. Doğa Derneği'nin köylerde yaptığı çalışmalar sonucunda bölge halkı bu nadir canlıyı korumaya başladı.
Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken yaptığı açıklamada, "Çöl Varan'ı korumak için Doğa Derneği'nin Sıfır Yok Oluş projesi kapsamında okullarda çöl varanını tanıtan ve doğadaki önemli anlatan oyunlar oynandı, köylülerle sohbet edildi. Bölgede yaşayan Ahmet Demir, Doğa Derneği gönüllüsü olarak son iki yıldır bu dev kertenkele için arazi çalışmaları yapıyor ve görüldüğü yerleri kayıt altına alıyor. Türün tam olarak görüntülenmesini de yine bölgedeki köylülerin çalışmaları sağladı" diye konuştu.

Güven Eken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğa Derneği'nin Urfa ekibi bozkırların da çok güzel ve zengin olduğunu göstermek için uzun zamandır çalışıyor. Çöl varanı gibi çok nadir canlıların doğal alanlarında görüntülenmesi, doğanın yalnızca mavi ve yeşilden oluşmadığını Türkiye'ye hatırlatmak için son derece önemli gelişmeler. Ceylan, telli turna, yaban koyunu ve buğday gibi kültürümüzde önemli yer oluşturan canlı türlerinin tümü bozkır canlılarıdır. Doğa Derneği, tehlike altındaki bozkır yaşamını tanıtmaya ve korumaya devam edecek"
İHA