Bahçeli hitapta neden öksürür?
18 Haziran 2008 Çarşamba 11:52
Bahçeli'nin konuşurken neden öksürdüğünü hiç düşündünüz mü? Ya Erdoğan nasıl bu kadar iyi konuşmacı? Buyrun uzman yorumuna...
ANKARA - MHP Kırıkkale Milletvekili ve Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş, liderlerin kürsü ve konuşma taktiklerinin inceliklerini yorumladı. İşte Durmuş’a göre liderler ve konuşmaları:

BAHÇELİ’NİN UZUN CÜMLELERİ :MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yıllarca sigara içtiği için akciğer kapasitesi belli düzeyde. Konuşma metnindeki cümlelerinin uzun olması nedeniyle konuşmasında zaman zaman öksürüyor. Devlet Bahçeli kararlı ve tam bir sebat sahibi olarak konuşma metinlerini titizlikle hazırlıyor.

SİGARA ETKİLER: Uzun bir metni belli bir sürede bitirmek zorunda bir sorumluluk taşıyor ve makineli gibi konuşuyor ve vurguları iyi yapalım diyorsanız. Nefesiniz yetmez, diyaframınızı açmak zorunda kalırsınız. Cümle arası dinlenmezseniz bu olur. Günde 3 paket sigara içen bir adamsanız, akciğer kapasitesi o kadar uzun konuşmaya yetmez .

KARARLI VE SEBATLI: Geçenlerde üç hafta üst üste sayın Bahçeli hiç öksürmeden konuştu. Çok sıcak ve soğuk içenler faranjit olur. Reflü olur. Bunun dışında konuşması normal. Öksürdüğü zamanlarda demek ki biraz kendini fazla zorluyor. Kendisi 1978’den beri ne konuşursa, arşivini karıştırır. Onunla çelişmeyeyim diyor. Bu kadar inat ve sebat sahibi. Sayın Bahçeli’nin ısrarlı ve kararlı. Bahçeli’nin irticalen konuşmaları çok heyecanlı ve coşkulu.

ERDOĞAN RAHAT: Başbakan Erdoğan promter’dan konuştuğu için rahat. Görerek, okuyarak konuşuyor. Hata yapma oranını düşürüyor. Danışmanları ve uzmanların hazırladığı metni aynen okuduğu için bütünlük korunuyor.

AĞAR BAYILMIŞTI: Mehmet Ağar’ın kürsüde bayılmıştı. Yüksek sesle konuşursanız, mikrofon ve ses cihazı yetersizse tansiyon yükselir. Mehmet Ağar’ın bayılması gibi. Yüksek sesle konuşurken bir de heyecanlanırsanız, kan şekeriniz düşer, ağzınız kurur, sıkıntıya girersiniz.

ÇAY, KAHVE YASAK: Konuşmadan kısa bir süre öne çay- kahve türü içecekler içilmesi gerekir. Çay kahve gibi içecekler alıp konuşmaya çıkarsanız ses telleri kurur, bu kez ıslatma gereği duyarsınız. Ya öksürmek ya da suç içmek zorunda kalırsınız.

BAYKAL’IN AKCİĞERLERİ GÜÇLÜ: CHP Genel Başkan’ı Deniz Baykal sürekli spor yaptığı için çiğerlerini iyi kullanıyor. Baykal ciğerlerine açıyor. Ayrıca konuşurken es veriyor. Bu yüzden rahat.

A.A