'Gavur İzmir'e ilginç savunma
18 Haziran 2008 Çarşamba 11:59
Hatırlarsınız "Gavur İzmir" sözü ile İzmir halkı haklı olarak ayağa kalkmıştı. İşte o söz için AK Parti'nin ilginç bir savunması var.
ANKARA- AKP Savunmasındaki ilginç bölümlerden biri de ‘Gavur İzmir’ bölümü. Gazetelerin Başbakanın imasını, ‘Gavur İzmir’ olarak algıladığı ve yorumladığının ileri sürüldüğü savunmada, aslında, “solun kalesi” iması olduğu vurgulandı. İşte o bölüm:

“Buca’daki Bu toplantıda Başbakanın yaptığı konuşma, bazı basın yayın organları tarafından farklı anlamlara çekilmiş ve çarpıtılarak verilmiştir. Bunun üzerine Başbakan, Başbakanlık Basın Sözcüsü Akif Beki aracılığıyla yaptığı açıklamada, basında çıkan haberleri tekzip etmiş ve kastının ne olduğunu bir kez daha yinelemiştir. Yapılan açıklama şudur:
TEKZİP
'' Başbakan, hiç kullanmadığı ifadelerin kendisi tarafından söylenmiş gibi
gösterilerek tartışma konusu yapılmasını 'siyasi bir acziyet' olarak
değerlendirmektedir. Bu durumu, siyasetin içine çekildiği tartışma düzeyi açısından da üzüntüyle karşılamaktadır.

SOLUN KALESİ
Başbakan, toplantıyı izleyen kameraların ve basın mensuplarının kayıt
cihazlarının da tespit ettiği gibi 'Gavur İzmir' ifadesini ne kullanmış, ne de ima
etmiştir. Sadece siyasi hedeflerini işaret ederken İzmir ile ilgili 'O, zaman zaman bazı ifadeler vardır ya, bu ifadelerin olmadığı görülecektir. Çünkü, İzmir'in aslı bu değildir. O yakıştırmalar değildir. İnşallah bu yakıştırmaları da ilk seçimde silip atacaktır üzerinden' demiştir.

Başbakan'ın bu sözleriyle, İzmir için kullanılan 'Solun Kalesi' gibi bazı
siyasi nitelendirmeleri kastettiği açıktır. Başbakan'ın sözleri dinleyiciler tarafından da böyle anlaşılmıştır.''

TEKZİP'E BAKILMADI
Ne gariptir ki iddia makamı; Başbakanın Anayasa ile tanınıp teminat
altına alınan “düzeltme ve cevap hakkı”na (Anayasa, m. 32) istinaden yaptığı tekzip ve düzeltmeleri dikkate alması gerekirken bunu yapmamış, aksine gerçeğe aykırı gazete haber ve yorumlarına itibar etmiştir. Bunlar, açık ve tartışmasız bir Anayasa ihlali olduğu gibi hukukun temel ilkelerinin de ayaklar altına alınmasıdır.”


A.A